Commissioning of wastewater treatment plants and evaluation of different stages of options
Atıksu arıtma tesislerinin işletmeye alınması ve değişik çalışma seçeneklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 243518
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada bir atıksu arıtma tesisinin isletmeye alınması için genel bir isletmeye almaperiyodu örneklerle incelenmistir. sletmeciye bakıs açısı kazandırmak için isletmeye almaöncesi ve isletmeye alma sonrasındaki yapılacak uygulamalar örneklerle irdelenmistir.sletmeye alma sırasında olabilecek problemler için çözümler sunulmustur.Çalısmanın son bölümünde tipik bir atıksu arıtma tesisinin degisik arıtma seçenekleriyleisletilmesi analiz edilmistir. Bu seçenekler sadece karbon giderimi, karbon giderimi venitrifikasyon, karbon giderimi nitrifikasyon ve denitrifikasyon; ve uzun havalandırmaprosesleridir. Atıksu arıtma tesisinin arıtma seçeneklerine göre oksijen tüketimi, üretilençamur miktarı, arıtma tesisinin performansı ve her bir prosese göre proses üzerinde gerekliayarlar Alman ATV-131 standartlarına göre incelenmistir . Her bir proses için gerekliparametreler hesaplanmıs ve özetlenmistir. Tüm isletme seçenekleri birbiriyle kıyaslamısve olabilirlikleri irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study commissioning period is examined with the examples. Actions before andduring commissioning are examined with examples to give the view points to theengineers. The solutions for the possible problems are that may happen duringcommissioning are given.Compact plant is analyzed with different treatment options. These are carbon removal,carbon removal with nitrification, carbon removal with nitrification plus denitrification andextended aeration. The oxygen consumptions, sludge productions, necessary adjustmentsover the process and treatment efficiencies of the wastewater treatment plant are examinedaccording to the German rules and standards for activated sludge plants. All the parametersfor each process are calculated and summarized. Different treatment options are comparedto each other and liability of each options for the typical wastewater treatment plant isexamined.