Kuyu sularının parazitolojik ve bakteriyolojik yönden araştırılması
- Tez No: 24356
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamızda, 300 adet kuyu suyunun parazitolojik ve bakteriyolojik açıdan incelemeleri yapılmıştır. Protozoon parazitler için membran filitre, helmentler için sedimantasyon sentrifugasyon flotation ve membran filtre yöntemi kullanılmıştır. Koliform organizmalar için ise sadece membran filitre yöntemi kullanılmıştır. Sonuçta, 300 adet su örneğinin 100 tanesinde total ve fekal koliform (%33.3), 72 tanesinde sadece total koliform saptanmıştır (%24). Total ve fekal koliform saptanan örneklerin 3 tanesinde Entamoeba col i, (%3), 2 tanesinde Entamoeba histolytica (%2) görülürken, parazitik helmentlere rastlanamamıştır. Parazitler, sadece fekal bulaşımın olduğu saptanan kuyu sularında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our research, 300 well water have been analysed in wiew of parasites and bacteries. For parazitic protozoon membrane filter, has been usedfor helmints sedimentation sentrifugasyon flotation and membrane filter. filter has been used for coliforms only membran filters At the and of 300 well water of 100 total and fecal col i form, {% 33), 72 only total koliform has been found {% 24). Total and, fecal koliform has been found subjects three of them Entamoeba col i {% 3), two of them Entamoeba histolytica, helments has not been found. That it has been seen in only with fecal infect iouns well water.