Dental amaçlı polimerik kompozitlerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of dental polymeric composites
- Tez No: 243604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, diş hekimliğinde dolgu amaçlı kullanılmak üzere polimerik esaslı dental kompozitler sentezlenmiş ve sentezlenen bu yapıların karakterizasyonu yapılmıştır. Bu amaçla akrilik esaslı 2- hidroksietil metakrilat (HEMA) ve glisidil metakrilat (GMA) monomerleri, çapraz bağlayıcı olarak da etilenglikol dimetakrilat (EGDM) ve etilen dimetakrilat (EDMA) monomerleri kullanılmıştır. Farklı monomer, çapraz bağlayıcı, başlatıcı ve çözücü oranlarında çeşitli monomer çözeltileri hazırlanmış ve bu çözeltilerin jel zamanları tayin edilmiştir. GMA-EGDM, HEMA-EGDM, GMA-HEMA-EGDM ve GMA-EDMA-EGDM olmak üzere 4 farklı yapıda sentezlenerek jel zamanları tayin edilen monomer çözeltileri jel zamanına ulaşmadan önce polimerizasyon ortamından alınarak metanol içerisinde çöktürülmüş ve toz olarak elde edilmiştir. Toz halde ve lineer zincirli bu yapılar FTIR spektrofotometresi ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bu polimerler aktivatör bileşeni komforkinon (CQ), aktivatör hızlandırma ajanı etil 4- dimetilaminobenzoat (EDMAB) ve kendi monomeri ile karıştırılıp macun haline getirilmiş ve LED cihazı kullanılarak sertleştirilmiş ve su emilim değerleri belirlenerek karakterize edilmişlerdir. Ayrıca bu yapılara katkı maddesi olarak hidroksiapatit (HAP) eklenerek su emilim testleri yapılamış ve alınan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer-based dental materials were synthesized for using as fillings in restorative dentistry and the synthesized structures were characterized. For this aim, acrylics based monomers, 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) and glycidyl methacrylate (GMA), and crossing agents, ethylene glycol dimethacrylate (EGDM) and ethylene dimethacrylate (EDMA), were used. Varied monomer solutions were prepared in different ratios of monomer, crossing agent, initiator and solvent and the gelation times of solutions were determined. According to the gelation times solutions were reprepared at 4 different structures as GMA-EGDM, HEMA-EGDM, GMA-HEMA-EGDM and GMA-EDMA-EGDM, and the solutions were taken from the polymerization process before gelation time and they were precipitate in methanol and were obtained as powders. These linear- chained polymer powders were characterized by using FTIR spectrophotometer. These synthesized polymers were mixed up with activator component camphorquinone (CQ), agent of activator ethyl 4-dimethyl amino benzoaty (EDMAB) and their own monomers in order to have polymer pastes and these pastes were cured by using LED then characterized with water uptake values. Also, HAP was used as an additive in selected samples and water uptake values determined. Results were evaluated.