Senkronizasyon
Synchronization of coupled system
  1. Tez No: 243605
  2. Yazar: FATMA BURCU ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Senkronizasyon olgusu günlük yaşamımızın pek çok noktasında mevcuttur. Bu olguyu tanımlamak için n özdeş mekanik veya biyolojik sistemi ele aldık. Daha sonra bu sistem içinde bazı etkileşimlerin olduğunu kabul edip n çiftli özdeş sistem üzerinde çalıştık.Araştırdığımız makalelerde yalnızca lineer çiftlilerin çeşitli tipleri incelenmiştir. Biz bu çalışmada onların elde ettiği sonucu genelleyerek n çiftli özdeş lineer olmayan sistemler için senkronizasyonu ele alacağız.Bu tez aşağıdaki şekilde organize edilmiştir.1. Kısımda senkronizasyon hakkında genel bilgiler verdik. 2. Kısımda dinamik sistemler hakkında bazı tanım ve özellikleri vereceğiz. 3.Kısımda n çiftli özdeş sistemlerin global çözümleri için senkronizasyonu inceleyeceğiz. 4. Kısımda f için kesin yaklaşımlar altında yukardaki sistemin kompakt global etkileyicisinin olduğunu gösterdik. 5. Kısımda elde ettiğimiz analizleri uyguladığımız bir biyolojik model tanımladık.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of synchronization is present in many situations of our everyday life. In order to describe this phenomenon we assume to have n identical mechanical or biological systems.ın all the papers that I reserched only linear couplings of various kind are considered.In this thesis we shall generalize their result so as to obtain synchronization for n identical nonlinearly coupled system. In this thesis organized as follows. In chapter 1 we give general information about sysnchronization. In chapter 2 we recall some basic definitions and properties of abstract dynamical systems. In chapter 3 we consider the problem of complete synchronization of global solutions of the n coupled identical system. In chapter 4 we prove that under certain auxilary assumptions on f system possesses a compact global attractor. In chapter 5 we describe a biological model to which our analysis can be applied.