Spiral kaynaklı boru üretiminde kaynak otomasyonu uygulaması
Welding automation application on spiral welded pipe production
  1. Tez No: 243615
  2. Yazar: TUNAHAN AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Otomasyon ve kontrol sistemlerinde saha veri yolu uygulamaları artarak devam etmekte,sağladığı konfigürasyon esnekliği ve kurulum maliyetlerine olan etkileri ile endüstridekullanılımı yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada SWP (Spiral Kaynaklı Boru) üretimindekullanılan kaynak cihazlarının, saha veri yolu çeşidi olan DeviceNet ve EtherNet/IPkullanılarak otomasyonu gerçekleştirilmiştir.Çalışmada ilk olarak otomasyon sistemlerinin genel yapısı incelenmiş geçmişten günümüzegelişimi kısaca sunulmuştur. Sonraki kısımda saha veri yollarının otomasyon sisteminegirmesi ve gelişme aşamaları ile endüstride kullanılan çeşitleri hakkında kısa bilgiler verilmiş,DeviceNet ve EtherNet/IP'nin yapısı geniş bir şekilde anlatılmıştır. Tez çalışmasının sonbölümünde SWP (Spiral Kaynaklı Boru) üretiminde kullanılan kaynak otomasyonuuygulaması, otomasyon cihazları, kaynak cihazları, dokunmatik ekranlar ve kontrolörprogramı anlatılmış, saha veri yollarının kontrol sistemine faydaları gözlemlenmiştir.Sonuç olarak saha veri yolları otomasyon sistemlerinde kullanım ve konfigürasyonukolaylaştırmakta, hata algılama ve diagnostik işlemlerine katkı sağlayarak sistementegrasyonunu ve verimliliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The application of fieldbuses in automation and control systems are increasing steadily.Flexible configuration and inexpensive installation costs provide fieldbus systems anextensive usage in industry. In this thesis, the automation of welding machines in SWP (SpiralWelded Pipe) production is applied using DeviceNet and EtherNet/IP.This thesis first introduces the general automation system topology and presents briefinformation about its development in the first chapter. The next chapter includes theapplication and benefits of fieldbus systems in automation industry. It also introduces severalkinds of fieldbus systems used in the area. Details of DeviceNet and EtherNet/IP have alsobeen examined in this chapter. The last chapter of this thesis is about the welding automationapplication in SWP (Spiral Welded Pipe) production. Welding machines, instrumentationdevices, touch screens and controller program are explained; advantages of fieldbuses inautomation systems during this project are also observed and presented in this chapter.As a result, fieldbuses simplify the usage and configuration of automation systems, providessystem integration and effectiveness with its contribution to diagnostic and fault sensingprocesses.