Ergitme esaslı kaynak yönetimleri ile boru imalinde kaynak parametreleri dikiş formu ve ITAB arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Investigation of relationship between welding parameters, heat affected zone and weld bead on pipe production with fusion butt welding
- Tez No: 106423
 - Danışmanlar: PROF. NURULLAH GÜLTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Tozaltı kaynak yöntemi ile üretilen spiral dikişli boruların özellikle yüksek basınçlı doğal gaz hatlarındaki kullanımı her geçen gün artmaktadır. Spiral kaynaklı boru üretim yönteminde, kaynak dikiş kalitesi üzerinde etkili olan işlem parametrelerinin çok iyi bilinmesi ve kontrol altında tutulması, ön koşul olarak gerekmekte, ayrıca bu tür birleştirmede aranan yüksek güvenirlik bakış açısının önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada boru imal yöntemine yaklaşım açısından, tozaltı kaynağının genel özellikleri ele alınmakta, boru imaline dönük özellikler ile ilişkiler kurulmakta, kaynak dikiş formuna etki eden işlem faktörleri ve bunların etki yönleri incelenmektedir. Ayrıca, özellikle bu uygulamaya özgü kaynak hataları sebepleri ve giderilme yöntemleri araştırılmaktadır. Çalışmanın deneysel bölümünde, spiral dikişli çelik boru üretiminde kaynak parametrelerinin üretim öncesi sağlıklı bir biçimde belirlenebilmesi için gerekli olan kontrol kriterleri ve söz konusu bu kriterlerin hesaplama yöntemi incelenmiştir. Ayrıca, elde edilen bu formül yardımı ve bu formüle bağlı olarak oluşturulacak olan kaynak parametrelerinin belirlenme yöntemine göre parametreler değiştirilerek bazı deneme imalatları yapılarak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Tozaltı Kaynağı, Spiral Kaynaklı Boru,Kaynak Dikiş Kalitesi, Kaynak Parametreleri, Doğalgaz Hatları vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Submerged arc welded spiral pipes have been used increasingly in various process especially in line-pipe for gas-oil transmission. In spiral pipe welding process, to know and control welding condition is not only essential criteria but also very important for high reliability of approach to process. In this work, a good currelation has been established between the spiral pipe production and the general rules of submerged arc welding. Also, process parameter which effect the weld head are investigated. Additionally, common weld defects and failues in spirally welded pipes are studied. During this work, the method of choosing the welding parameters are studied. An ampirical formula which gives the quantiy of necessary wire in accudance with weld speed and thickness has been formed. Finally, some trials with increased welding speed have done in production area. Keywords : Submerg Arc Welding, Spiral Welded Pipe, Weld Seam Quality, Welding Parameters, Naatural Gas Pipe Lines IX