Dişçilikte kullanılan saf titanyum yüzeyinin anodik oksidasyon ve ısıl oksidasyon teknikleri ile iyileştirilmesi
Surface modification of pure titanium which uses as dental materials by anodic oxidation and thermal oxidation
- Tez No: 243616
- Danışmanlar: PROF. DR. LUİS AUGUSTO ROCHA, PROF. DR. NURHAN CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Titanyum, mükemmel korozyon direnci ve yüksek biyouyumluluğu sayesinde biyomedikal ve diş implantları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu malzemeler mükemmel korozyon dirençlerini ve biyouyumluluklarını, oda sıcaklığında oluşabilen pasif oksit filme borçludurlar. Çeşitli teknikler, pasif titanyum oksit filmin özelliklerini geliştirmek için uygulanmıştır.Bu çalışmada iki farklı teknik, anodik oksidasyon ve ısıl oksidasyon teknikleri kombine edilerek oksit film oluşturulmuştur. Oluşturulan oksit filmlerin karakteristiğini belirlemek için mikroskop çalışmaları (SEM ve EDS) mikrosertlik ölçümleri ve X-ışını analizleri (XRD) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are used in many field such as biomedical and dental, because of excellent corrosion resistance and good biocompatibility. They owe their excellent corrosion resistance and biocompatibility to passive oxide film formation at room temperature. Various methods have been used to improve the properties of passive titanium oxide films.In this project two different methods, anodic oxidation and thermal oxidation were combined and produced passive oxide film. Characterization of modified surface layers was made by means of microscopic examinations (SEM and EDS), hardness measurements and X-ray diffraction analysis.