Yüksek mukavemetli beton kirişlerin eğilme davranışı
Flexural behavior of high-strength concrete beams
  1. Tez No: 243630
  2. Yazar: ERCAN CİHANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yirmi yılda, mineraller ve kimyasalların bileşimindeki bilgi gelişimi ekonomik gereksinimlerle birleşince betonarme elemanlarda yüksek mukavemetli beton kullanımı eğilimi artmıştır. Yüksek mukavemetli betondan üretilen betonarme kirişlerin normal mukavemetli betondan üretilen kirişlere göre, elastik ötesi davranış sergileme yeteneği daha az, dolayısıyla kesit eğrilik düktilitesi daha azdır.Betonarme taşıyıcı sistemin veya elemanlarının enerji yutma kapasiteleri düktilite oranlarının büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bunlardan kesit eğrilik düktilitesi, enerji yutma kapasitesinin en önemli göstergelerinden birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kuşatılmamış(sargısız) ve kuşatılmış(sargılı) betonarme dikdörtgen kiriş kesitleri ayrı ayrı ele alınmış ve analitik çözümleme için bilgisayar yazılımı hazırlanmıştır. Analitik çözümlemelerle beton ve çelik sınıfları, çekme donatısı oranı, basınç donatısının çekme donatısına oranı ve kuşatılmış kesitlerde hacimsel donatı yüzdesi ile kesit eğrilik düktilitesinin nasıl değiştiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In last twenty years, advances on chemicals and minerals together with economical needs are responsible for the increasing tendency of using high-strength concrete. Post-peak behavior ability of high-strength concrete beams is poor compared to normal-strength beams, accordingly section curvature ductility of high-strength concrete beams is lower.Energy absorption capacities of reinforced concrete structural systems or structural members depend on the level of ductility which is described in various ways. Among those, section curvature ductility is one of the most important measures of energy absorption capacities. In this study, confined and unconfined reinforced concrete rectangular beam sections have been considered separately and two computer codes have been developed for analyzing each case. Major parameters are the strengths of concrete and steel, tensile reinforcement ratio, the ratio of compression to tensile reinforcement, and confining effect. The change of section curvature ductility with the major parameters have been analyzed using the developed codes.