Çocuklarda görülen zehirlenmeler ve annelerin bu konuya ilişkin bilgi ve uygulamalarının incelenmesi
- Tez No: 24365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
82 ÖZET Bu çalışma, çocuklarda görülen zehirlenmeler ve annelerin bu konuya ilişkin bilgi ve uygulamaların tanımlanması dır. Araştırma 0-14 yaş grubu çocuğu olan ve zehirlenme tanısı ile hastahaneye gelen 100 anne ile yüzyüze görüşme ile anket formu doldurularak yapılmıştır. Elde edilen verilerin yüzdelik dağı lı mları tablolanmı ş ve zehirlenmeye etki olabileceği düşünülen faktörler ki-kare önemlilik testi ile analiz edilmiştir. Değerlendirme sonucunda o-14 yaş grubu çocuğu olan anne lerin eğitim düzeylerinin düşük olduğu, zehirlenme durumunda tıbbi uygulamadan çok geleneksel uygulamada bulundukları saptanmıştır. Bu araştırmada ailelerin oturdukları yere göre zehirlenme türlerinde değişiklik olduğu görülmüştür. Kırsal kesimlerde yiye ceklerle zehirlenme çok görülürken, il merkezlerinde ilaç zehirlen melerinin çok görüldüğü saptanmı ş ti r. Araştırmada 2-3 yaş grubunda zehirlenmelerin tepe yaptı ğı, bu yaş grubunun zehirlenmelerde risk grubunu oluşturduğu görülmüştür. Çocuğun cinsiyetinin de zehirlenmelerinde önemli olduğu gö rülmüştür. Erkek çocuklarında, kız çocuklarında daha çok zehir lenme meydene geldiği saptanmıştır. Ekonomik durumu iyi olmayan, olumsuz çevre koşullarında yaşayan ailelerin çocuklarının daha fazla zehirlenmeye maruz kal dı ğı görülmüş tür. Ailenin ilk çocuklarının zehirlenmeye daha çok maruz kal dığı görülmüştür. Bunun nedeni, ailenin diğer küçük çocuklarına daha fazla ilgi göstermesi, ilk çocuğa (büyük çocuğa) olan ilgi ve dikkatin azalması sonucu olabilir ya da ilk çocukta annenin tecrü besiz olması da nedeni olabilir.83 Araştırma sonucuna göre zehirlenme türlerinden, ilaçlarla ve yakıcı kimyasal maddelerle zehirlenmeler daha çok görülmek tedir. Eldeki bu sonuçlara dayanarak, annelerin çocuklarının zehirlenmelerden korunması ve zehirlenme meydana geldiğnde evde yapılacak sağaltım için planlı ve yeterli bir şekilde eğitilmeleri, bu eğitimlerin ev ziyaretleri ile pekiştirilmesi, bu konuda kitle iletişim araçlarının da faaliyete geçerek, halkı bu konuda aydın latmaları önerilmiştir. Zehirlenmelerin sağaltımında olumlu gele neksel uygulamaların desteklenmesi, olumsuz geleneksel uygulama ların ise önlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY The aim of this study is to describe the intoxication in childhood ahd display the knowledpes and practises of the mothers concerning this subject. This study was held by face-to-face interviewing and filling the engviries with the mothers whose chldren between the ages of 0 and 14, admitted to the hospital in intoxication. The schemes showing the percentage deliveres of the data were performed and the factors affecting the intoxication were a- nalyzed with K2 test. It was clancluded that the mothers having children between the age of 0 and 14 had low,,aducation level. It was demonstrated that traditional apporoaches to intoxication was wore uzual than the medical ways. In this study we noticed different intoxication types were seen in different areas. In rural areas it was common to see in toxication due to food. In city lives, it was usually seen the drup intoxicatious. In the study it was noteworthy to see the peak age of 2 and 3 as risky group of intoxication. It's also observed that the children is important in intoxi cation. There is a tendency of developing intoxication in boys as compared to the gir is. In terms of economic status of the families, the chldren in poor economic status is much more faced to intoxication as componed to the good ones. It's also found that the first child is much more tended then the others. It can bi interpneted either the families take much core to their small children or the mothers have less expenences in their first children.85 The intoxication with and chemical substances are usvally seen. According to the results, it needs well planned and enough education to give to the mothers for preventing intoxication and gi ving aid at home. It's suggested to mave home visits to use the media and the other organs for enliving the public. By the way the positive traditional home treatment models should be suppasted and negative ones should be prevented.