Topraklarda farklı malç miktarlarının toprak özellikleri ile birlikte sıçrama kayıplarına etkisi
- Tez No: 24366
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TAYSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
-55- 0 Z E T Bu araştırma, Gediz Havzasının tarım yapılan alanlarından alınan farklı özelliklere sahip, altı adet toprak örneği ile yürütülmüştür. Toprak örnekleri 18-20 cm derinlikten alınmıştır. Araştırma materyali olan topraklar 8 mm'lik elekten geçirilmiş ve 30 x 30 x 15 cm boyutlarındaki parsellere yerleştirilmiştir. Bu parsellerden 3 adedine 22.5, 45.0 ve 90.0 gr /parsel malç uygulaması yapılmış, bir par sel de şahit olarak kullanılmıştır. Parsellere yapay yağmurlayıcılar ile bir saat 5.7 cm/h yoğunlukta yağış uygulanmıştır. Yapay yağmurlayıcı Veejet 80100 model düşey püskürtücülü yüksek ki netik enerjilidir. Toprak örneklerinde iskelet yüzdesi, bünye, kil oranı, mil oranı, tarla kapasitesi, solma noktası, süspansiyon yüzdesi, dispersiyon oranı, agregatlaşmış mil+kil yüzdesi, erozyon oranı, agregat stabilitesi, pH, kireç, K.D.K., değişebilir katyonlar, organik madde, suda çözünebilir toplam tuz tayinleri yapılmıştır. Yapılan analizler ve hesaplamalara göre araştırma topraklarında % iskelet: 0.74-33.78; % kum: 19.20-97.20; % mil: 1.84-40.84; %kil: 0.96-54.96; kil oranı: 0.81-103.16; mil oranı: 0.47- 1.99; tarla kapasitesi: 3.09-46.44; solma noktası: 2.02-34.42; süspansi yon yüzdesi: 0-33.24; dispersiyon oranı: 0-67.5; agregatlaşmış mil-kil yüzdesi: 32.49-100; erozyon oranı: 0-76.86; agregat stabilitesi: 543.95- 77.82; pH: 7.26-7.61; kireç: XI. 62-22. 45; K.D.K.: 4.34-52.17 me/100 gr., değişebilir Ca++ +Hg ++ : 3.90-51.00 me/100 gr., değişebilir Na + : 0.13- 0.56 me/100 gr., değişebilir K : 0.31-1.18 me/100 gr., organik madde: %0. 57-10.81; suda çözünebilir toplam tuz: %0.030> -0.127 arasında değ işmektedir.-56- Sıçrama ile meydana gelen en fazla toprak kaybı 109 gr/parsel ile 1 no'lu toprak örneğinde olmuştur. Buna neden olarak bu toprak örneğinin kum bünyeli (5İ97.2) ve organik madde yüzdesinin (540.57) düşük oluşu gös terilebilir. Organik madde ve tarla kapasitesi değerlerinin (5410.81; %46.44) yük sek olması nedeniyle en az toprak kaybı (4.8 gr/parsel) 4 no'lu toprak örneğinde saptanmıştır. Bütün toprak örneklerinde sıçrama ile meydana gelen toprak kayıpları uygulanan malç miktarı arttıkça azalmıştır. Sıçrama kaplarının dairesel dağılımı dikkate alındığında 1. ve 2. sıradaki kaplarda daha fazla toprak materyali birikirken, 3. ve 4. sıradaki kaplarda bu miktarlar daha az ol muştur. 90 gr/parsel (750 gr/m2 ) miktarında uygulanan malç, 6 toprak örneğin de de erozyonu önlemede en etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-57- SÜÖMARY This research was carried out on six soil samples with different properties taken from arable lands in Gediz Watershed. Soil samples were taken from 18-20 cm soil depth. Experiment soils were sieved from 8 mm sieve and placed in parcels of 30 x 30 x 15 cm mulch application at the rate of 22.5 gr, 45.0 gr and 90.0 gr per parcel was practiced in three parcels and one parcel is left for control. Then rain was simulated at the rate of 5.7 cm per hour. Veejet 80100 type with vertical spraying and high kinetic energy as rain simulator was used. In soil samples, skeleton percent, texture, clay ratio, silt ratio, field capacity, welting point, süspansion percent, dispersion ratio, aggregated silt+clay percent, erosion ratio, aggregate stability, pH,lime C.E.C., exchangeable cations, organic matter and soluble total salt analyses were made. According to these analyses and calculations; in research samples, % skeleton changed between 0.11 to 33.78; sand 19.20 to 97.20; '/.silt 1.84 to 40.84; %clay 0.96 to 54.96; clay ratio 0.81 to 103.16; silt ratio 0.47 to 1.91; field capacity 3.09 to 46.44; welting point 2.02 to 34.42; süspansion 540 to 24.40; dispersion ratio 0 to 39.10; aggregated silt+clay %60.89 to 100; erosion ratio 0-47.40; %aggregate stability 3.95 to 77.82; pH 7.26 to 7.61; lime %5.18 to 22.45;C.E.C. 4.34 ¦++ *+ to 52.14 me/100 gr., exchangeable Ca + Mg 3.90 to 51.00 mg/100 gr., + + exchangeable Na 0.13 to 0.56 me/100 gr., exchangeable K 0.31 to 1.54 me/100 gr., %organic matter 0.57 to 10.81 and %soluble total salt 0.030> to 0.127.-58- The greatest total soil loss (109 gr/parcel) by splash occured at number 1 soil sample. The reason fop this, can be said that, this soil sample has sand texture (97.20 percent sand) and lowest organic matter content (0.57 percent). The lowest total soil loss by splash was observed in number 4 soil sample. The reason for this can be said that, this soil sample has high organic matter content (10.81 percent) and high field capacity (46.44 percent). The total soil loss by splash has decreased as the mulch content of experimental soil has increased when the circular dispersion of splash losses from the experimental plots has been taken into consideration more soil material collected in the first and second order containers but much less soil material collected in the third and fourth order containers. 90 gr/parcel (750 gr/m2 ) mulch application was observed on the most effective erosion control treatment among the 6 soils samples.