A geotechnical earthquake engineering investigation for soils of south eastern coast of Izmir Bay
İzmir Körfezi güneydoğu kıyısı zeminleri için bir geoteknik deprem mühendisliği araştırması
- Tez No: 243652
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada İzmir Körfezi güneydoğu kıyısı zeminlerinin geoteknik deprem mühendisliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yörenin depremselliği ve kritik deprem kaynağı araştırılmıştır. Kritik deprem kaynağı olarak RADIUS (1999) projesi kapsamında kabul gören İzmir Fayı seçilmiş; bu fay yakınlarında meydana gelen 1977 İzmir Depremi (M=5.3) de ?kritik yakın mesafe depremi? olarak kabul edilmiştir. Ayrıca ?kritik uzak mesafe depremi? olarak da Gülbahçe Fayı yakınlarında meydana gelen 2005 Urla Depremi (M=5.9) analizlere dahil edilmiştir.Yörede uygulamalı araştırmalar kapsamında çeşitli firmalar tarafından yapılmış olan arazi ve laboratuar deneylerinden elde edilen geoteknik veriler kullanılarak idealize zemin profilleri oluşturulmuştur. Oluşturulan bu profiller için İzmir Fayı üzerinde olası muhtemel maksimum deprem olan 6.5 büyüklüğünde senaryo depremi ve 1977 İzmir Depremi (M=5.3) kayıtları ile tek boyutlu dinamik zemin davranışı analizleri, eşdeğer lineer yöntemle EERA yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Bölgedeki sıvılaşma potansiyelinin tespiti için olası muhtemel maksimum deprem için yapılan dinamik zemin davranışı analizlerinden elde edilen maksimum yüzey ivmesi değerleri ve ortalama kayma gerilmeleri kullanılmıştır. Bu değerler ulusal deprem yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the soils of southeastern coast of Izmir Bay in terms of geotechnical earthquake engineering. Through this aim the seismicity of the region and critical earthquake source were determined. Izmir Fault has been accepted as ?critical earthquake source? in the frame of RADIUS (1999) Project. The 1977 Izmir Earthquake (M=5.3) has been treated as ?critical earthquake?. Epicenter of this earthquake was quite near to Izmir Fault. Moreover, the 2005 Urla Earthquake (M=5.9) which was close to the Güzelbahçe Fault, has been added to the analysis as the ?critical long distance earthquake?.The idealized soil profiles have been prepared by using the data gained from the site tests and laboratory tests which were made by various firms in the frame of applied researches in the region.One dimensional dynamic soil behaviour analyses for the critical earthquake (Izmir Earthquake, M=5.3) and scenario earthquake (produced from Izmir Earthquake with M=6.5) have been performed by the equivalent linear method via using EERA software.Peak ground acceleration and average shear strength values obtained from the site response analyses for the controlling earthquakes have been used in the evaluation of liquefaction potential of the region. These data were evaluated in the frame of national earthquake regulation.