Bor uç ürünleri ve üretim yöntemleri
Advanced boron products and their production proceses
  1. Tez No: 243657
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖKHAN TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN BATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde bordan elde edilen ürünler gittikçe insan hayatına vazgeçilmez önemde girmektedir. Bu, borun içerisinde bulunduğu ürünlere kazandırdığı kendine has ve çok değerli özelliklerden kaynaklanmaktadır. Türkiye, dünyada bor rezervinin en büyük kısmına sahip olan bir ülke olarak, ham cevher yada yarı mamül olarak değil, uç ürün yani nihai kullanım ürününe dönüşmüş hali ile bor madeninden yararlandığı taktirde çok büyük bir ekonomik ve stratejik güce sahip olacaktır. Yapılan bu çalışmada bor uç ürünlerinin önemi, kullanım alanları ve üretimde ön planda bulunan bazı ürünlerin, genel ve mümkün olduğunca en son üretim teknikleri ele alınmış, Türk sanayisine üretimde fikir verebilecek bilgiler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present day, products which are produced from boron get into life of human beings day by day in an indispensable way. That?s because boron provides many specific features to products with which are treated. Turkiye, as a country where has the biggest boron reserve in the world, will have very big economical and strategical power if boron reserves are recovered not only as raw mine ore or intermediate product but also as end product. In this study, importance of boron end products, utilizations and as possible up-to-date techniques of some products which stand in the forefront were told generally and it was given knowledge to Turkish industry about know-how.