Out-of-plane dynamic stability analysis of curved beams under distributed dynamic loading
Eğri çubukların yayılı dinamik yük altında düzlem dışı kararlılık analizi
  1. Tez No: 243656
  2. Yazar: ŞEREF ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, sonlu elemanlar metodu kullanılarak lineer olmayan kesit değişimine sahip eğri çubukların, yayılı dinamik yük altındaki düzlem dışı kararlılığı sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Dinamik kararlılık çözümleri için Bolotin, yaklaşımı kullanılmış ve Lagrange'in enerji denklemleri kullanılarak birinci kararsızlık bölgeleri incelenmiştir. Bunun yanında, düzlem dışı titreşim ve burkulma analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, birinci doğal frekans ve burkulma yükü değerleri literatürde mevcut diğer araştırmacılar tarafından verilen sonuçlarla karşılaştırılmış ve eğri çubuğun merkez açısının, kesit değişimin ve, statik ve dinamik yük parametresinin kararlılık bölgeleri üzerindeki etkileri grafikler ile gösterilmiştir. Ayrıca ara nodelu ve ara nodesuz sonlu eleman kullanarak modellenen eğri çubuk için doğal frekans kritik burkulma yükü ve dinamik kararlılık analizleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, out of plane stability analysis of tapered cross-sectioned thin curved beams under uniformly distributed dynamic loads is investigated by using the Finite Element Method. Applying Lagrange?s principles to the energy expressions, the equation of dynamic equilibrium of the system is obtained and the problem is reduced to an eigenvalue problem. Solutions referred to as Bolotin?s approach are investigated for the dynamic stability analysis and the first unstable regions are examined. Out of plane vibration and out-plane buckling analyses are also studied. In addition, the results obtained from this study are compared with the results of other investigators in existing literature for the fundamental natural frequency and critical buckling load. The effects of subtended angle, variations of cross-section and, static and dynamic load parameters on the stability regions are shown in graphics. Moreover the results obtained with and without internal node for the vibration, buckling and dynamic stability are also compared.