Marmaris Barajı'nın mühendislik jeolojisi
Engineering geology of the Marmaris dam
- Tez No: 243688
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Marmaris Barajı, ?ön yüzü beton kaplama kaya dolgu ? tipinde bir barajdır. Yapımına 1998 yılında başlanmış ve 2006 yılında da tamamen hizmete girmiştir. Ülkemizde bu yöntemle yapılan beşinci barajdır. Yapım amacı Marmaris ve çevre beldelerinin (Beldibi, İçmeler, Armutalan) içme suyunun temini, barajın aşağı kısmında yer alan Çamlı Ovasının sulama suyunu karşılamak ve bu ovayı etkisi altına alan taşkınları kontrol etmektir.Baraj yerinde bulunan alüvyon birimleri kaldırılarak baraj gövdesi serpantinit ana kayası üzerine oturtulmuştur. Temel kayacının sahip olduğu geçirimlilik özelliği, inceleme alanında açılan sondaj kuyularında yapılan basınçlı su testleri ile belirlenmiş ve gerekli enjeksiyon perdelemesi yapılmıştır.Marmaris Barajı'nın aynı tipteki benzer barajlardan en önemli farkı dolguda kullanılan kayanın ultrabazik bileşime sahip dünit kayası olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Marmaris dam is concrete face rock filled dam. It was started to be built in 1998 and finished in 2006 and it started up order full capacity. It is the 5th dam built with similar system in our country. It?s aim is to supply drinking water to Marmaris and near by towns ( Beldibi, İçmeler, Armutalan) and provide irrigation water for Çamlı Plain which is below the dam and also to control floods.The dam body was placed on serpantinite main rock after removing alluvium . Main rock?s permeabilty was determined by the pressure water tests made on the bore holles drilled in the investigation area, and the necessary injection curtain was made.The most important difference of Marmaris dam from the same kinds of dams is the rock used in the filling is dunite in ultrabasic rock type.