Marmaris kıyılarında deniz turizmi
Sea tourism in the coasts of Marmaris
  1. Tez No: 90723
  2. Yazar: HAKAN ÇETİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. T. LEVENT EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
IV ÖZET Marmaris kıyılarındaki deniz turizminin incelendiği bu tez beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, turizmin genel özelliklerinden bahsedilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana turizmin geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar incelenmiştir. Dünyadaki turizm hareketlerinin hızlı bir gc-üşim süreci içine f irmesi, turizmi büyük bir endüstri haline getirmiş ve turizmin ülkemize yansımaları başlamıştır. Ülkemizdeki turizm faaliyetlerinin nasıl başladığı, turizmi geliştirmek amacıyla kurulan kuruluşlar, çıkarılan çeşitli teşvik kanunları ve yıllara göre ülkemizdeki turist akışı ayrıntıları ile işlenmiştir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve 8250 km. tik kıyı şeridine sahip ülkemizde turizm gelirleri içinde en büyük payı deniz turizmi almaktadır. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Ege ve Akdeniz kıyılarındaki turistik kasaba ve köylerin diğer kıyılarımızdan farklılığı ve bu bölgeyi turizm konusunda cazip hale getiren özelliklerin tümü ikinci bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Marmaris ve çevresinin deniz turizminde etkili olan faktörleri, yörenin doğal yapısı, kıyıları ve tarihi zenginlikleri açısından değerlendirilmiştir. Yörenin küçük koylar, adalar, yarımadalar, adacıklar ve kayalıklardan oluşan kıyı şeridinin özellikleri, turizmi büyük oranda etkileyen iklim özelliklerinin istatistiki verileri, büyük çoğunluğu kızıl çam ağaçlarından oluşan ve dünyada nadir yetişen sığla ağaçlarının da bulunduğu bitki örtüsü ve deniz suyu özellikleri incelenmiştir. Ayrıca yöre tarihi ile yörede bulunan tarihi yerleşmeler araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda geçimini tarım, arıcılık, balıkçılık ve süngercilikle sağlayan küçük bir kıyı kasabası iken günümüzde nüfusu 60.000'e ulaşan Marmaris'e, turizmin başladığı tarihten itibaren gerek deniz, gerekse hava yolu ile gelen ziyaretçilerin sayısı incelenmiştir. Özellikle düzenli karayolunun yapımından sonra turizm konusunda büyük ilerleme kaydeden yörenin konaklama tesislerinin nitelik ve kapasiteleri, şehrin merkezi ile yakın çevredeki tüm turizmV faaliyetleri ve bu faaliyetlerin merkezden başlayarak içmeler ve Turunç beldelerine yayılmaları yıllara göre araştırılmıştır. Yörede bulunan seyahat acentaları ve bunlar tarafından yapılan turistik çevre turları, İçmeler, Turunç, Kumlubük, Çiftlik, Bozukkale, Bozburun, Söğüt, Hisarönü ve Selimiye koylarının özellikleri bu bölüm içinde yer almaktadır. Beşinci bölümü, yöredeki yat turizmi, marina ve çekek yerleri, plajlarda yapılmakta olan deniz ve su sporları, yakın koylara yapılmakta olan günübirlik tekne turlarının incelenmesi oluşturmaktadır. Yat turizminin gerektirdiği tüm barınma ihtiyaçlarını karşılayabilen, küçük, sakin koyları ile geceleme imkanı verebilen, yatların tüm barınma ihtiyaçlarını karşılayabilen, mevcut rüzgarları ile günün her saatinde yelken açma imkanı sağlayan yörenin hizmet veren yat işletmeleri, yörede yapılan mavi tur yolculukları *'e yıllara göre yat trafiği incelenmiştir. Yat turizminin vazgeçilmez öğesi olan yat limanlarına ait bağlama kapasitelerinin ülkeler bazında karşılaştırılması yapılmış, ayrıca Marmaris'te bulunan marinalar ülkemizdeki diğer marinalarla kıyaslanmıştır. Yat limanları ve çekek yerlerinin teknik hizmetleri incelenmiştir. Deniz turizminde büyük payı olan deniz ve su sporlarından yörede yapılmakta olanların incelenmesi, getirilen kısıtlamalar ve çıkarılan yönetmelikler de bu bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Vi ABSTRACT The study in which is examined the sea tourism in coasts of Marmaris is consist of five chapters. It's mentioned about the general properties of tourism and the activities that has been done for the development of the tourism in Turkey since the date which Turkish Republic established. Because of the reasons related with sport, religion, health and economic reasons, movement activities had begun in the First Age. Nowadays it becomes a big industry with otels, motels, transportation vehicles, roods, beaches, entertainment and sport fields. The tourism activities in developing process all over the world, effects Our Country lately and number of the tourists who comes Turkey has been greater year by year. It's examined how the tourism activities had begun in our country, the tourism associations which were established for improving tourism, the laws which had been promulgated for increasing investments and the average number of tourists who come to our country according to years. It's studied the sea tourism which takes part o lot in the tourism incomes of Turkey. Our country surrounded by seas of the three sides has B250 km cost. Especially Aegean Coasts with the bays, peninsulas, capes, islands, isles are different from the other coasts. The touristic towns and villages Aegean and Mediterranean coasts in the effect of Mediterranean climate are preferred because of long summer time. It's examined the all properties of three coasts due to sea tourism in the chapter 2. It's studied the effective factors of sea tourism of Marmaris and its environments as its natural structure and cultural riches in third chapter. It's examined the properties of the coast line of Marmaris, the properties of the climate that effects the zone, plant coverage in which pine forests take a part a lot and the liquidamber orientales that is runned into very rarely all over the World are grown and the properties of the sea water in the gulf and in the other small bays. The beginning of tourism in the county and the development steps of tourism are mentioned in the chapter four. At the first years of Turkish Republic, the region earning money by beekeeping, fishery, agriculture, sponge fishery was a small town. ThereVII wasn't any motorway, it began to be known by ships which shuttles from Istanbul to İskenderun. Today the population of Marmaris reached 60.000. It's examined the number of tourists who come to Marmaris by plane and by ship. The properties and the capacities of the accommodation investments, the tourism activities in the centre and in the environment, the separation of these activities from the centre to the towns İçmeler and Turunç, the travel agencies and the sightseeing tours that are done by these agencies and the properties of İçmeler, Turunç, Kumlubük, Çiftlik, Bozukkale, Bozburun, Söğüt, Hisarönü, Selimiye Bays are examined in this chapter. It's studied the history of Marmaris to besides that natural and cultural riches. The chapter five consists of the investigation of the yacht tourism, yacht harbors, sea and water sports that are done in beaches, the sightseeing tours that are done to the small bays by boot daily. Marmaris that faces the whole conditions of yacht tourism demands, the small bays in which save yachts all night long, the winds that make sailing possible on every hour in a day, yacht agencies, the blue voyage tours and the yacht traffic according to years are examined in this chapter. The capacities of the yacht harbors are compared with the others in Turkey. Water sports and daily beat tours that are done in Marmaris are examined in this chapter too.