Marmaris örneğinde doğal kaynakların dengeli kullanımı ve sürdürülebilir turizm için çevre kent modeli üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 47933
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tüm canlılar ve bu canlıların içinde bulunduğu koşullar doğada bir denge ve uyum içinde bulunmaktadır. Teknolojik gelişmeler, insanoğlunun doğaya egemen olma düşüncesini ön plana çıkarmıştır. Sözkonusu gelişmeler nedeniyle doğaya ve doğal kaynaklara ilişkin bozulmalar, etkilerini yaşadığımız yüzyılda daha da arttırmıştır. Özellikle son yıllarda ağırlığı giderek artan ve çeşitlenen çevre sorunlarının etkileri, iletişim ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmeler nedeniyle bütün dünyada hissedilmektedir. Bu bağlamda, dünyadaki tüm kaynaklar“küresel kaynak”olarak nitelendirilmiş ve yaşanan çevre sorunlarının çözümüne yönelik ortak çalışmalara hız verilmiştir. 1992 yılında düzenlenen“çevre ve kalkınma”konulu Rio Konferansının sonucunda“Gündem 21”adı altında bir ortak eylem planı hazırlanmöıştır.Söz konusu plan, doğaya ve doğal kaynaklara ilişkin bozulmalara çeşitli çözüm önerileri getirmekte ve kaynakların geliştirilmesini hedeflemektedir. Ayrıca, çevre değerleri ile kalkınma kriterleri arasında bir dengenin kurulmasını da gündeme getirmiştir.Turistik faaliyetlerin temelini oluşturan doğasya ve doğal kaynaklara ilişkin bozulmalar nedeniyle, diğer bütün sektörlerden olduğu gibi turizm sektöründe de yeni arayışlara gidilmiştir. Turizm faaliyetlerinin yoğun yaşandığı ülkemizde de sözkonusu sektör için çevre ve sürdürülebilirlik anlamında yeni kavram ve düşüncelerin ortaya konması ihtiyacı doğmuştur. Geleneksel planlama anlayışının getirdiği sorunlar, kısa vadede elde edilen büyük kentsel rantlar gibi nedenlerle ortaya konan temel kavram ve düşünceler yerleşim alanlarında uygulanamamaktadır. Neticede hızlı nüfus artışı, göç, ekonomik dengesizlikler gibi sorunların da eklenmesiyle, yerleşim alanları, plansız ve düzensiz gelişmeyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda, çevreyi koruyan ve geliştiren yeni bir kent modelinin tanımlanması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, doğal kaynakların dengeli kullanımı ve Gündem 21 kapsamında sürdürülebilirlik kavramının turizm sektörüne getirdiği çözüm önerileri çevre-kent modeli anlayışıyla Marmaris örneğinde değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELÎMELER:doğal kaynaklar, kaynakların dengeli kullanımı, turizm, sürdürülebilir turizm, sürdürülebilirlik belirleyicileri, sürdürülebilir yerleşimler, çevre-kent, Marmaris.
Özet (Çeviri)
All living things and the conditions,which they live in, have a balance and harmony in the nature. Technological developments have caused the idea of human's dominancy on the nature to be an urgent thing. As a result of these developments, the degregadition related to nature and natural resources had increased in the last few years. The effects related with environmental problems, which have increased and varied particularly in the last few years, are felt all around the world due to the development in communication and transportation technologies. Thus, all the resources in the world are considered as“global resources”, and the studies for solving actual environmental problems gained momentum. A common action plan, which has been the result of Rio Conference in 1 992 on human and environment, was prepared namely“Agenda 21”. The plan has offered some solutions to the degregaditions related with the nature and natural resources, and has aimed to developresources. In addition, it has put on the agenda to construct a balance between environmental assets and development criterias. The degragaditons related with nature and natural resources, which are the basis for touristic activities, caused the beginning of new searches in tourism sector like all other sectors. In our country, where touristic activities are densely lived, the need to consider new concepts and ideas on environment and sustainability have borned. The basic concepts and ideas related with the problems in conventional planning approach and the big urban rents on short terms, can not be applied in settlements. As a result, with the addition of rapid population growth, migration and economic inequalities, the settlements have been subjected to the unplanned and irregular development. So, the definiton of a new city model, which conserves and develops city, have become an obligation. In this study, within the content of optimum use of natural resources and Agenda 21, the solutions of sustainability concept to the tourism sector have been evaluated with the model of environmental-city, within the Marmaris settlement. KEY WORDS: natural resources, optimum use of resources, tourism, sustainable tourism, indicators of sustainability, sustainable settlements, environmental-city, Marmaris.