Material recovery from used cables in Turkey
Türkiye?de kullanılmış kablolardan madde geri kazanımı
- Tez No: 243698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de kullanılmış kablolardan malzeme geri kazanım kapasitesini detayları ile belirlemektir. Ayrıca, kablo geri kazanımı hakkında genel açıklamalar da tezin esasını desteklemek amacıyla verilmektedir.Bu amaçla, ilk olarak kablo üretim prosesi açıklanmaktadır. Kablo telinin ana bileşenlerinden birisi onu çevreleyen kaplamasıdır. Kaplamanın seçimi pek çok faktörlere göre belirlenir. Bu önemli materyaller reçineler, plastikleştiriciler, stabilizasyon, alev geciktiriciler, dolgu maddeleri, yağlar ve renk vericilerdir.Kullanılan farklı tip kabloların olmasından beri çeşitli kullanılmış kablolar geri dönüşüm çemberinde de gösterilmektedir. Bu kablolar enerji değerine, telekomünikasyonda kullanılmasına ve diğer özel kullanımlara göre sınıflandırılmaktadır.Çalışmanın deneysel kısmında her tip kablo, kablonun birim uzunluğu dikkate alınarak kullanılan her farklı malzeme kendi içinde, bileşenleri ve yüzde ağırlıklarına göre gravimetrik olarak belirlenmiştir.Daha sonra her tip kablo için hesaplanan teorik malzeme geri kazanım oranı Türkiye'deki kablo üreticilerinden elde edilen yıllık kablo üretim kapasitesi ile kıyaslanarak Pazar kapasitesi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the material recovery capacity from used cables in Turkey, in details. Also, general instructions about cable recovery are given to support the base of the thesis.For this purpose, at first, cable manufacturing process is explained. One of the key components of a wire is its insulation. Its selection is determined by a number of factors. There are major types of materials used in a cable which are; resins, plasticizers, stabilizers, flame retardants, fillers, lubricants, and colorants.Since there are a lot of different types of cables are in use, variety of used cables presence in recycling circle, too. These cables are classified according to their energy value, telecommunication uses, and their special uses.During the experimental part of the study; each type of cable is divided into its components and weight percent of each different material used is determined gravimetrically for unit length of the cable. Then the calculated theoretical material recovery ratio for each type of used cable is found to determine the market capacity in Turkey by using the data obtained from cable manufacturers that shows annual cable production in the county.