Sismik kırılma yöntemi ve mikrotremör ölçümlerinden elde edilen dinamik zemin paramerelerinin karşılaştırılması
Correlation of the dynamic soil parameters obtained from the seismic refraction method and microtremor measurements
  1. Tez No: 243782
  2. Yazar: AYKUT TUNÇEL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞENOL ÖZYALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Deprem sırasında, zeminin sergileyeceği davranış özelliklerinin önceden belirlenmesi, yeni inşa edilecek yapılar için büyük önem taşır. Zeminin sahip olduğu dinamik parametrelerin bilinmesi yapılaşma öncesinde bir zorunluluktur. Aynı zamanda, mevcut yapıların bulundukları zemin dinamik özelliklerinin bilinmesi, deprem sonrası kriz yönetiminde büyük yararlar sağlamaktadır. Zemin dinamik parametreleri farklı jeofizik yöntemler ile saptanabilir. Bu araştırma kapsamında sismik kırılma, mikrotremor ve Çok Kanalları Yüzey Dalgaları (MASW)yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler ile zemin dinamik parametreleri saptanmış ve sonuçların kendi aralarındaki uyumuna bakılmıştır. Ayrıca, farklı yöntemlerle elde edilen aynı parametrelerin uyumu büyük önem taşır. Çalışma bölgesinde 58 noktada mikrotremor, 15 noktada masw verileri toplanmış ve daha önce doktora tezi (Kıncal, 2004) kapsamında alınan sismik kırılma verileri ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca EERA(Equivalent-linear Earthquake site Response Analyses) dinamik davranış analiz programı ile 1977 İzmir depremi kullanılarak bölgenin deprem sırasındaki dinamik davranışları incelenerek karşılaştırılmaya sokulmuştur. Bu çalışmada, uygulama ve değerlendirme kolaylığı sağladığı için, mikrotremor verileri değerlendirilirken Nakamura spektral oranlar tekniği kullanılmıştır. Elde edilen dinamik zemin parametreleri kullanılarak kontur haritaları çizilmiş ve çalışma alanındaki bu parametrelerin alansal değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the behavior characteristics of the site, which display during earthquake, is very important before the building of new constructions. If we have the dynamic parameters of the site, we can procure a lot more secure construction, with this, to know the site dynamic properties of present constructions, ensures us more advantage for the crisis management after earthquake. Site dynamic parameters can be assigned with separate geophysical methods. İn this study, the seismic refraction, microtremor and MASW (Multichannel Analyses of Surface Waves) methods were used. The site dynamic parameters obtained from the different geophysical methods were correlated. Additionally, it was also investigated whether the accordance among them was provided or not in this study and found out to be important differences among them. In the study area, at 58 spot Microtremor, at 15 spot masw data collated and correlated with the seismic refraction data which collated within the doctoral study (Kıncal, 2004). Additionally, with the dynamic behavior analyses program, using Izmir 1977 earthquake, dynamic behavior in the area during the earthquake were correlated. In this study, to analyze microtremor data, Nakamura spectral ratio technique was used due to its simplicity and accuracy of application and evaluation. The contour maps have draw using the obtained dynamic soil parameters and the aerial variation of the parameters observed.