Health and safety considerations in printing
Baskı sanayiinde sağlık ve güvenlik
- Tez No: 243783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER YASER KÜÇÜKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Endüstrilesme ile birlikte kimyasal maddeleri kullanan endüstrilerdegelismektedir. Mevcut kimyasalların yanı sıra birçok yeni kimyasal maddeüretilmekte, kullanılmakta depolanmakta ve tasınmaktadır. Böylece çok sayıdatehlikeli ve toksik madde çevreye yayılmakta ve insan ve çevre sağlığı için riskolusturmaktadır.Çalısma ortamında isçi sağlığını negatif olarak etkileyen birçok faktör vardır.Bunlardan bazıları sağlıksız ortam, fiziksel ve kimyasal faktörlerdir. ?sverenlerisçilere iyi çalısma ortamları sağlamakla yükümlüdürler. ?sçi sağlığı ve güvenliğikanun ve yönetmeliklerle sağlanır, ancak otorite eksikliği, isverenin ilgisizliğiyüzünden kanunlar yeterince uygulanamamaktadır.Birçok endüstri, kimyasalları kullanır ve baskı sanayi de bunlardan biridir. Baskısanayiinde kullanılan birçok kimyasal (mürekepler, tinerler, laklar, yapıstırıcılar vetemizlik maddeleri) insan sağlığı açısından zararlıdır ve solunduğunda ya da deriyoluyla alındığında tehlike yaratır. Bu kimyasallardan bazıları dermatit hastalığına(deri iltihabı), bas dönmesi, uyusukluk bulantı gibi sikayetlere yol açar veya gözlerezarar verir. Bu kimyasallara maruz kalmak hemen etkisini gösterebilir veya bu etkileruzun vadede ortaya çıkabilir. Tekrarlayan maruz kalmalar ise akciğerlere, karaciğere,böbreklere veya merkezi sinir sistemine zarar verebilir. Bu etkiler özellikle düsükkaynama noktasına sahip organik solventler kullanıldığında daha çok ortayaçıkmaktadır.Günümüzde matbaacılar geleneksel metotlardan modern metotlara geçishalindedir. Özellikle UV baskı tekniği hatta UV katyonik mürekkep ve laklarüzerinde çalısılmaktadır. Türkiye'de her ay tahminen 60-85 ton UV-lak, 20-30 tonyardımcı maddeler ve 40-60 ton da temizlik solventi kullanılır. Bu rakamlarproblemin içeriğini göstermektedir.Bu çalısmada matbaada is sağlığı ve güvenliği konusu verilmistir. Baskıdakullanılan mevcut kimyasallar ve çevre ve insan sağlığı açısından daha az tehlikeliolan, önerilen kimyasallar baskının devamı olan ambalajlamada kullanılan migrasyontestleriyle karsılastırılmıstır. Baskı sanayiinde isçi sağlığını korumak için önerilerverilmistir. Konu Avrupa Birliği, Amerika ve Türkiye açısından arastırılmıstır. Konudaha önce yapılan çalısmalarla da desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays industries that use chemical substances are developing. Besides theexisting chemicals, many new chemical substances are produced, used, stored andtransported every year. So a lot of hazardous and toxic substances are released to theenvironment and cause to risk for human health and the environment.There are many factors affected employees health negatively in work environment.Some of them are unhealthy working medium, physical and chemical factors.Employers should provide good working medium to the employees. Anyhowoccupational health and safety is provided with laws and and regulations. Butbecause of lack of audits, uninterest of employers, laws can?t be in force.Many industries use chemicals and printing industry is one of them. Manychemicals such as inks, ink tiners, lacquers, lacquer-tiners, adhesives and cleaningagents used in the printing industry are hazardous to health and cause harm if theyare inhaled or absorbed through the skin. Many also cause dermatitis, vertigo,lethargy and nausea or damage to the eyes. Exposure can have an immediate or longterm effect. Repeated exposure to certain substances may cause damage to the lungs,liver or the central nervous system. These effects are more pronounced for lowerboiling-point organic solvents.Nowadays printers are in a state of transition from conventional methods toadvanced methods. Especially UV curing technic and UV cationic inks and lacquersare studied.In this study occupational health and safety subjects are given. Present chemicalsthat are in use in printing and recommended chemicals that are less harmful for thehealth and the environment are compared by migration tests used for packagingwhich is prolongation of the printing indusrty. Recommendations are given to protectworkers health in printing sector. Especially chemical factors affected employeeshealth badly in printing house are studied. Subject searched from generally Turkey,USA and EU perspectives. Subject of the thesis was also supported with alreadymaden studies.