Karadeniz Teknik Üniversitesi yerleşkesinde mikrotremor yöntemi ile zemin özelliklerinin belirlenmesi
Determination of site characteristics with the microtremor method at the Karadeniz Technical University campus
  1. Tez No: 287205
  2. Yazar: YASEMİN BEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mühendislik sismolojisi çalışmalarında kullanılan mikrotremor yöntemi, dinamik zemin parametrelerinin ve değişimlerinin belirlenebilmesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yatay ve düşey bileşen mikrotremor kayıtlarının frekans içeriğinin belirlenmesine dayanan yöntem, dinamik zemin parametrelerinin kestiriminde oldukça hızlı ve ekonomik sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Tek istasyon yöntemi olarak tanımlanan Nakamura yönteminin en büyük avantajı referans noktası gerektirmeyen, sismik yoğunluğun az olduğu veya temel kaya'nın bulunmadığı alanlarda kolayca uygulanabilmesidir. Bu çalışmada KTÜ kampus alanının zemin hakim frekansı, zemin hakim peryodu ve büyütme parametrelerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan profillerde CMG-6TD geniş-band hız ölçen üç bileşen sismometre ile alınan mikrotremor kayıtlarına Nakamura tarafından geliştirilen H/V yöntemi uygulanmıştır. İnceleme alanındaki her bir ölçüm noktası için hakim frekans, hakim peryod ve büyütme değerleri belirlenmiştir. Elde edilen değerler kullanılarak inceleme alanına ait büyütme haritası, hakim frekans haritası ve hakim peryodlara göre zemin sınıfı (Z1, Z3, Z4) haritası oluşturulmuştur. Mikrotremor ölçümlerinin alındığı profiller üzerinde daha önce bu alan için yapılmış olan sismik kırılma ölçümlerinden belirlenen S-dalga hızı verileri mikrotremorlardan bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.KTÜ kampus alanının geneli için mikrotremor ölçüm noktalarına ait hakim peryod ve büyütme değerleri birbirini desteklemekte ve ölçüm noktaları bulundukları zeminin özelliğini iyi bir şekilde yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Microtremor method used for engineering seismology is very important for determining of dynamic ground parameters and its variations. Method based on frequency of horizontal and vertical component microtremor records provides to quick and economical estimation of dynamic ground parameters. Most important advantage of Nakamura method defined as single station method isn?t required reference point and it can be applied easily in the area with low seismic density and without base rock. In this study, Nakamura (H/V) method has been applied to microtremor records taken with CMG-6TD three component borad band velocity seismometers in each profile with the aim of determining ground predominant period and magnification parameters of KTU campus area. The ground predominant period, ground predominant frequency and magnification values are determined for each measurement point in the study area. Maps of magnification, predominant frequency and ground classification (Z1, Z3, Z4) according to the predominant period are created by derived values. S-wave velocity data found by prior seismic refraction measurements in the same area are compared with results of mcirotremor measurement.The ground predominant period and magnification values belongs to microtremor measurement point are support to each other and measurement point is substantially describe to the ground characteristic for global of KTU campus area.