Sanayilerin organize oluşum sisteminin çevre yerleşmelere olan etkisi (Manisa Organize Sanayi Bölgesi örneği)
Organization systeming of industries to its infuluences of assembling settletments (Case study: Manisa Organize Sanayi Bölgesi)
  1. Tez No: 243794
  2. Yazar: KÜRŞAT VERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, hızlı kentleşme, kentleşmenin yarattığı fiziksel ve sosyo ekonomik sorunlar giderek artmaktadır. Bu ülkelerde, sanayinin büyük kentlerde odaklanması, dengeli bir ekonomik kalkınmayı önler iken, kentleşmeyi de demografik bir büyüme olmaktan öteye götürememektedir. Sanayideki hızlı kalkınma kentlerdeki sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmayla paralellik gösterir ise, kentleşme süreci daha verimli bir şekilde geçekleşecektir. Organize Sanayi Bölgelerinin büyümesi ile var olan sınırların aşılması, planlamanın temel ilkelerinden olan koruma kullanma dengesini zorlayacak bir büyüklüğe erişilmesi anlamına gelmektedir. Kentin sahip olduğu kısıtlamalar dikkate alındığında, sanayinin bu ölçek üzerindeki büyümesi, kentin gelişiminin, yaşanılabilirliğinin ve çevresindeki alanların korunabilirliğinin yitirilmesi anlamına gelecektir. Söz konusu çalışma ile ülke çapında büyük bir sanayi yatırımının, ekonomisi tarıma dayalı, izole küçük bir Anadolu kentine gelmesi sonucunda ortaya çıkan fiziksel, sosyal ve ekonomik yapının nasıl geliştiğini saptamak amaçlanmıştır. Organize Sanayi Bölgesi'nin alacağı her gelişim kararının Manisa kentinin geleceğini direkt olarak etkilediği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu gelişim politikalarının; planlar yapılırken, gelecekle ilgili kararlar alınırken göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sanayi bölgelerindeki tesislerin niteliklerinin, işgücü istihdam verilerinin, etki alanlarının iyi etüt edilmesi ve plan kararlarına yansıtılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In developing countries, rapid urbanization, physical and socio-economic problems generated by the urbanization process are gaining an increasingly complex character. In these countries, the focusing of industry in large cities is hindering the balanced economic development on the one side, and is leading to an urbanization which is not any further than a demographic expansion on the other side. Accordingly, the views concerning the balanced distribution of urbanization gained superiority among the other views, and it became clear that, this objective can only be achieved by decentralization of industry within the available framework of social, cultural and economic development of the city. The big development of the industry caused of to become the big boundaries. If the boundaries go through the limitation, it caused by basic principles of the planning strategies which is protection and put to use. This study attempts to pinpoint the physical, the social and the economic structures coming forth after the establishment of a nation- wide industry in a little isolated agrarian Anatolian city; to compare the findings on the country scale; and to locate the position of Manisa in the urbanization process of Turkey.