Türkiye sanayiinin stok-akım katsayılar matrisinin hesaplanması
Stock-flow coefficients matrix of Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 1067
  2. Yazar: MUSTAFA TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye sanayiindeki önemli 41 sektörün bir "birim üretim için gerekli olan sermaye ihtiyacının hangi sanayilerden ve ne oranda alındığı tesbit edilmiştir. Stok olan yatırım İle mimn - olan -üretim arasındaki ilişkinin analizi Türk sanayiinde ger çekleşmiş önemli yatırım projelerine göre ortaya koyulmuştur. Stok akım katsayılarının hesabından önce herhangi bir sanayide bir birim yatırım yapmak için diğer sektörlerden alı nan sermaye malı oranı tesbit edilmiştir. Bir birim yatırım için ne oranda diğer sanayilerden sermaye gerektiğini gösteren matris, sermaye yapısı matrisi olarak tanımlanır. Bu matris ^ sermaye/üretim oranları matrisi ile çarpılarak stok-akım kat sayılar matrisi elde edilmiştir. Stok-akım matrisinin sonuçlarına göre Türkiye sanayiinde.üretim ve yatırım ihtiyacının tatmini (doyurulması) için elekt rikli makina sanayiine, elektriksiz makina sanayiine, bina ve bina dışı inşaata, taşımacılık ve bankacılık sektörlerine ya tırım yapmak gerekecektir. Çünkü sanayicin hemen hemen bütün dalları bu sanayilerin ürünlerini kullanmaktadır. Türk sanayiinin stok-akım katsayıları üçer yıllık periyot larla ortaya koyulmalı, buna göre de yıllık programlar r eviz e edil melidir.Bu hususta yapılacak çalışmalarla plan ve programların rasyonelliği ve güvenilirliği sağlanmış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to determine the investment goods requirements of the 41 manufacturing sectors. Stock- flow structure of the Turkish Industry analize d with the help of realized investment projects. At first stage, available sectoral investment data has been used to find out how much goods and services needed to build a unit capital. By this way, investment by sector by origin has been determined, This capital structure matrix was multiplied with sectoral capital/output ratios to reach stock- flow coefficients of the Turkish krjanufacturing tndustry. By using the stock-flow coefficients of the Turkish Industry, we came to the conclusion that it is required to invest in electrical machinery, non-electrical machinery, construction, transportation, and banking sectors to meet the aggreqat- investment demand of the Turkish Economy.