Timoshenko kirişinin serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of Timoshenko beam
- Tez No: 243795
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Eğilme titreşiminin, yalnızca eylemsizlik kuvveti ve eğilme oluşturan kuvvetleri dikkate alınarak incelendiği Bernoulli-Euler kiriş teorisi narin kirişler için anlamlı sonuçlar vermesine rağmen derin ve kısa kirişler için bu teori tercih edilmez. Bu durumda; derin kirişler ve kısa kirişlerde önem kazanan kayma etkilerinin dikkate alındığı Timoshenko kiriş teorisi kullanmalıdır.Bu çalışmada, üç farklı bölgeden oluşan dönme atalet momenti tesirlerinin de dikkate alındığı Timoshenko kiriş modelinin, dinamik rijitlik matris yöntemi kullanılarak serbest titreşimi incelenmiş ve açısal frekanslarına ulaşılması amaçlanmıştır. Kiriş iki bölgede farklı özelliklere sahip zemine oturmaktadır. Üç bölge için üç farklı matematik hesap modeli oluşturulmuştur. İkinci bölgede zemin özellikleri çöken doğrusal elastik yaylarla modellenirken, üçüncü bölgede dönen doğrusal elastik yaylarla modellenmiştir.Matematik hesap modelleri üzerinden oluşturulan bağıntıların çözümleri için iteratif yaklaşım kullanılmıştır. İteratif yaklaşımda tüm olasılıkları içeren farklı dört sınır koşuluna ait bilgisayar programı geliştirilmiş, programın akış diyagramı sunulmuştur. Program verilerinde kirişin boy değişimi, oturduğu zemin özellikleri ve bağıl rijitlikleri ve farklı dört sınır koşulu için dinamik parametrelerin değişimi irdelenerek, elde edilen sayısal sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bernoulli-Euler beam theory that analyses transverse vibration when only inertia force and bending forces are taken into consideration, gives logical results for slender beams but is not preferred for deep and short beams. In this situation, Timoshenko beam theory that take shear impacts; which become important in deep beams and short beams; into consideration, should be used.In this study, the free vibration of Timoshenko beam model, which effects of rotating moment of inertia that is formed from three different zones are also taken into consideration, is analyzed by using dynamic stiffness matrix method and it is aimed to attain to its natural frequencies. The beam is resting on two layered soil that has different specifications. Three different mathematical calculation models are developed for three zones. For the second zone, base specifications are modeled with displaced linear elastic springs and for the third zone, they are modeled with rotational linear elastic springs.Iterative approach is used for the solution of correlation that is developed from mathematical calculation models. Computer program for four different boundary conditions that covers all probabilities is developed in iterative approach and the program flow diagram is presented. By explicating changes in length of the beam, specifications of the base that it rests on, relative rigidity and changes in dynamic parameters in program data, numeric outcomes are presented in graphics.