Çelik ve karbon lifli harçların sülfat etkilerine dayanıklılığının incelenmesi
Investigestion on durability of steel and carbon fiber mortars to sulfate effect
  1. Tez No: 243809
  2. Yazar: BERNA KIZILILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, çelik ve karbon mikroliflerin farklı dozajlarında çimento harçlarında kullanımının sülfata dayanıklılığı incelenmiştir.Çalışma kapsamında, farklı lif dozajlarında ve farklı uçucu kül ikame oranlarında kontrol karışımı dahil olmak üzere toplam 28 harç karışımı hazırlanmıştır. Bu karışımlar üzerinde yayılma çapı, eğilme, eğilme sonrası basınç ve boy ölçüm deneyleri uygulanmıştır. Harç numuneleri 28 ve 150 gün suda ve 150 gün sülfatta bekletildikten sonra numunelerin eğilme dayanımı, eğilme sonrası basınç dayanımları belirlenmiştir. 150 gün suda ve 150 gün sülfatta bekleyen numunelerin her orandaki uçucu kül ikamesi için, en az ve en fazla lif hacmi içeren karışımların da tokluk değerleri saptanmıştır. Ayrıca her farklı harç karışımı için haftalık boy ölçümleri alınmıştır. Sülfatın farklı lif ve uçucu kül oranları ile hazırlanmış harç örnekleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, durability of steel and carbon microfiber usage which are added to the cement composites as different dosages, to sulfate effects are researched.In the scope of this study, in different microfiber dosages and different fly ash adding ratios, totally 28 mortar mixes are prepared including control mixture. Creep diameter, flexure, compression after flexure and length measure experiments are applied on these mixtures. After the mortar samples are held during 28 and 150 days in water, 150 days in sulfate, flexural strength and compressive strength after flexure are determined. Toughness values of the samples including minimum and maximum microfiber volume, which are held during 150 days in water and 150 days in sulfate, for every ratios of fly ash adding, are determined. Besides, weekly length measures are taken for every different mortar mixtures. Sulfate effects are investigated on mortar samples prepared with different ratios of microfiber and fly ash.