Design and control of a lowerknee prosthesis
Diz altı protez ayak tasarımı ve kontrolü
  1. Tez No: 243810
  2. Yazar: ÖZER TAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde diz üstü ampütasyon durumu ve bu durum için geliştirilen protez bacaklar incelenmiş ve diz üstü protez bacaklar için elektronik kontrol devresi tasarlanmıştır. Tezin ilk aşamasında insanın tıbbi anlamda yürümesi ve bipedal yürüme hakkında bilgi verilmiştir. Ardından da diz altı ampütasyon durumundan, yürümede bacak biomekaniğinden ve yürümenin fazlarından bahsedilmiştir. Bundan sonraki aşamada, bahsedilen diz üstü amputeler için protez bacak tasarımı üzerine değinilmiş ve bu konuda dünyaca ünlü firmalar tarafından geliştirilen protez bacaklar incelenerek tasarımları detaylı olarak ele alınmıştır. En son aşamada ise ayağı dizinin üzerinden kesilmiş kişilerin kullanmasına yönelik dizayn edilebilecek bir protez için elektronik kontrol devresi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, transfemoral amputations and prosthetic knees evolved for transfemoral amputations are investigated and the electronic control unit of prosthetic knees is designed. The first stages of this work contain information about human walking in medical meaning and bipedal walking. Then, definition of transfemoral amputations, leg biomechanics when walking and phases of walking is discussed. After that, prosthetic knee design for transfemoral amputations is mentioned and prosthetic knees developed by worldwide companies are investigated and discussed in details. At the last stage, electronic control unit is designed and produced for prosthesis used by above knee amputees.