Krenlerde dinamik davranışların tasarım üzerindeki etkileri
The affects of the dynamic reactions to the crane design
- Tez No: 243835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM E. BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
5 serbestlik dereceli kule tipi bir kren modelinde, öncelikle sistemin diferansiyel denklemler yardımıyla matematiksel olarak ifade edilmesi ardından, farklı durum değişkenleri altında matlab ? simulink ortamına aktarılarak bu farklı parametreler altında ne tür davranışlar sergilediği gözlemlenmiştir.Genel olarak krenlerin sınıflandırmaları, seçim esasları, güvenlik ve bakım esaslarından bahsedilip model olarak ele alınan kule tipi krenin tanıtımı yapılmıştır.Matlab ? simulink yardımıyla elde edilen grafiklerde sistemin farklı koşullar altında ne tür dinamik davranışlar sergilediği açıkça görülmüş ve her bir grafik tek tek yorumlanmıştır. Grafiklerin birbirleriyle kıyaslanmasıyla dinamik davranışların tasarım üzerindeki etkilerinin farkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a tower crane model which has five degree freedom, it is first observed to be expressed mathematically with the help of differantial equations, than what type of reactions it can show under different parameters via transfering matlab ? simulink atmosphere.Not only the tower crane which was taken as a model but also the information about cranes? classifications, their security and maintenance principles, how we must choose them is described.The graphics which were obtained with the help of matlab ? simulink, it is clearly seem that under different circumstances how it reacts dynamically and these are commented one by one. With comparing these diagrams it is again observed the differences of these dynamic reactions? affect on the project.