Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama çiftliği topraklarının bazı makro besin elementleri açısından verimlilik durumunun saptanması
  1. Tez No: 24384
  2. Yazar: PERVİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ZEKİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
59 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama Çiftliğinde yürütülen bu araştırmanın amacı, alluvial toprak ların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini saptayarak, bun ların arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak ve sonuçta toprak ların verimlilik durumlarını belirlemektir. Bu amaçla 41 ayrı yerden ve iki ayrı derinlikten (0-20 ve 20-40 cm) olmak üze re alman toprak örneklerinde bazı fiziksel ve kimyasal ana - lizler yapılmış ve analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ile çiftlik arazisi topraklarının daha çok kumlu-tm olmak üzere bunu takiben tın, milli-tm ve milli-killi-tm bünyede olduğu görülmüştür. Bunun yanında 7.30-8.00 arasında PH değerleri ve 5.21-11.38 sınırları arasında % kireç saptanmıştır. Analiz de ğerlerimiz arazinin genellikle kireçli özellik gösterdiğini de ortaya koymuştur. Söz konusu topraklardaki suda eriyebilir toplam tuz miktarı da % 0.03-0.170 değerleri arasında bulun -r muştur. Buna göre topraklar bir parsel hariç tuzdan ari sını fa girmektedir. Topraklarda yapılan kimyasal analiz sonuçlarına göre % total azot, alınabilir fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnez yum sonuçları ise sırasıyla şu değerler arasında bulunmuştur. % 0.039-0.151, 0.4-14.9 ppra, 80-650 ppm, 8.9-20.50 m.e/l00 gr toprak, 1.33-5.33 m. e/100 gr toprak.60 Tapılan istatistik! değerlendirmeler sonucundaa da to tal azot, alınabilir fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum'un iki ayrı derinlikteki değerleri arasında“korelasyon katsayıları r«0,688xx ile r»0,856xx arasında değişen”istatistik! bakım dan önemli ilişkiler elde edilmiştir. Araştırmada incelenen toprak örneklerinin total azot, alınabilir potasyum, kalsiyum, magnezyum kapsamları ile top rakların kum kapsamları arasında negatif ilişkiler elde edil miştir. Toprakların total azot, alınabilir potasyum, kalsiyum, magnezyum kapsamları ile kil ve mil kapsamları arasında önemli pozitif ilişkiler elde edilmiştir. Alınabilir fosfor ile PH değerleri arasında önemli negatif ilişki elde edilmiştir. Alınabilir kalsiyum ile PH ve CaCO» değerleri arasında önemli pozitif ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY The aim of this study which was conducted at the expe rimental fields of Ege University, Faculty of Agriculture in Menemen was to determine some of the physical and chemical properties of alluvial soils and to bring out the relation ships among these properties. Soil samples have been takin from 41 different parcels in 2 different dephts. Some of the physical and chemical analyses have been done and the results of were evaluated. Results of the analyses, showed that the majority of these soils were sandy-loam in texture and the others, loam, silty-loam and clayey-loam. Their PH's changed between 7.30- 8.00 and the CaCO, between 5.21-11.38 percent. Evaluation of the results brough out that the soils are high in lime. Total soluble salt percentage was between 0.03-0.170. According to this result, the soils belong to the class without salt, except one parcel. According to the results of the analyses, total nitrogen, available phosphorus, potassium calcium and magnesium have been found between 0.039-0.151 (%), 0.4-14.9 ppm, 80-550 ppra, 8.9-20.50 m.e./lOO g soil.;, 1.33-5.33 m.e/100 g soil respect i- velly. Statistical result have shown that the total nitrogen, available phosphorus, potassium, calcium and magnesium62 contents between two different depths had correlations with coefficient which changed between 0.688-0.856. In this research some negative relationships have been fo^nd between the total nitrogen, available potassium, calcium, magnesium contents and the sand content. Significent correlations were also found between silt, clay and total nitrogen, available potassium, calcium and magne sium. A negative relationship between the available phos phorus and PH values has been found. Also positive relationships have been found between calcium-PH and calcium-CaCO,.