Farklı azotlu gübre dozlarının bağcı çarliston ve ege acı sivri biber çeşitlerinde ürün oluşumuna kaliteye ve besin maddesi alımına etkisi
  1. Tez No: 24383
  2. Yazar: S. ALİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
- 95 - ÖZET Bu araştırma, Bağcı Çarliston ve Ege Acı Sivri biber çeşitlerinde, uygulanan azotlu gübre dozlarının ürün ve kuru madde oluşumu ve kaliteye etkisinin seyrini incelemek, her iki çeşide ait bitkilerin topraktan kaldırmış olduğu bitki besin elementlerinin miktarı ve bitki kısımlarına dağılışını saptamak amacı ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitü sünde yürütülmüştür. 1. Azotlu Gübre Dozlarının Verime Etkisi Fosforlu ve potasyumlu gübreler sabit dozlarda dekara 10 kg P"0 ve 15 kg K O olarak, azotlu gübre dozları olarak ise 0, 6, 12, 18 ve 24 kg N/da şeklinde uygulanmıştır. Her iki çeşide ait verim sonuçlarında hem istatistik hemde ekonomik analiz yapılmış ve 12 kg N/da uygulamasının en uygun azot dozu olduğu ortaya çıkmıştır. 2. Azotlu Gübrenin Kuru Madde Oluşumuna Etkisi Fide şaşırtılmasından itibaren, %50 çiçeklenme, 2. hasat, 8. hasat ve 11. (son) hasat olmak üzere, sırasıyla, 90., 112., 140., 174. ve 209. günlerde beş kez, kuru madde miktarları; kök, gövde, yaprak, meyve ve tüm bitki olmak üzere ayrı ayrı tesbit edilmiştir. Bağcı Çarliston çeşidinde %50 çiçeklenme, 2. hasat ve 5. hasatta, en fazla kuru madde birikimi, yaprakta olurken, 8. ve 11. (son) hasatta generatif kısımda gerçekleşmiştir. Kök, her dönem için en az kuru madde birikiminin olduğu organ olmuştur. Gövde ise, vegetatif kısım içinde daima yapraktan sonra gelmiş, sadece son hasat döneminde yapraktan daha fazla kuru madde birikmiştir. Bağcı Çarliston çeşidinde,- 96 - gelişme dönemi sonunda oluşan toplam kuru maddenin %42'si meyvede, %24.36'sı gövdede, %24.09'u yaprakta ve sadece %9.55'i kökte gerçekleşmiştir. Ege Acı Sivri çeşidinde de %50 çiçeklenme döneminde en fazla yaprakta olan kuru madde birikimi daha sonraki dönemlerde meyvede gerçekleşmiştir. Vegetatif organlar içinde 8. hasat döneminden itibaren gövdede kuru madde birikimi artarken, kök yine her dönem için kuru madde birikiminin en az olduğu kısım olmuştur. Ege Acı Sivri çeşidinde gelişme dönemi sonunda oluşan toplam kuru maddenin %46.13'ü meyvede, %28.04'ü gövdede, %18.11'i yaprakta ve ancak %7.72'si kökte birikirken, kuru madde birikim miktarı açısından, bitki kısımlarının dizilişi Bağcı Çarliston çeşidiyle benzerlik göstermektedir. 3. Azotlu Gübrenin Bazı Kalite Unsurlarına Etkisi Her iki çeşitte de azot dozunun artırılması, az da olsa, bitkinin çi çeki enmesini yavaşlatmış, azot uygulanma yan parsellerde, bitki daha erken çiçek açmıştır. Azot, hem Bağcı Çarliston çeşidinde hem de Ege Acı Sivri çeşidinde meyve boyunu artırırken, 1 kg'da bulunan meyve sayısını azaltmıştır. Meyve eti kalınlığında iki çeşitte de farklılık görülmemiş ve ayrıca Ege Acı Sivri çeşidinde meyve çapında da azotun etkisi tesbit edilememiştir. Bağcı Çarliston çeşidinde meyve çapı, düzenli olmasa da, azot verilmeyen parsellere göre, azot verilen parsellerde artmış tır. Azot uygulanan parsellerde, her iki çeşit bitkilerinde, uygulanmayanlara göre, bitki boyunda artış kaydedilmiş, azot dozunun artırılması bitki boyunun da uzamasına neden olmuştur. Azot uygulaması her iki çeşidin meyve suyunda, pH, askorbik asit, sitrik asit ve tartarik asit cinsinden- 97 toplam asitlik miktarlarına etkili olmamıştır. 4. Azotlu Gübrenin Bitki Besin Maddeleri Alınımına Etkisi Genel olarak, hem Bağcı Çarliston hem de Ege Acı Sivri biber çeşitleri, topraktan NPK'yı, fide şaşırtma döneminden itibaren 112. ile 140. günler arasında maksimum oranda almışlardır. Ege Acı Sivri, sadece fosfor alınımında biraz daha geç devreye kaymıştır. Kalsiyum ve magnezyum ise 140. ile 174. günler arasında, maksimum seviyede alınmış lardır. Bu bulgular, bize, azotun genel olarak önemini bir kere daha vurgulamaktadır. Burada önemli olan, azotun uygulama miktarı kadar, uygulama zamanıdır. Her iki çeşit içinde, belirli bir devreden sonra gübre uygulamasının faydası olmamakta, bitki gerek kuru madde birikimi ve gerekse besin maddeleri alınımı açısından gerilemekte, uygulamalara cevap vermemektedir.
Özet (Çeviri)
- 98 SUMMARY This study was conducted to determine the effect of different levels of nitrogen on yield, quality and dry matter accumulation, amount of nutrients uptake and its dispersal between the parts of pepper plants at Aegean Agricultural Research Institute. 1. The Effect of Nitrogen Levels on Yield Phosphorus at 10 Kg P"0 /da, potassium at 15 kg 2 5 K O/da and nitrogen at 0, 6, 12, IB and 24 kg N/da were z applied. Statistical and economical analysis on yield of Bağcı Çarliston and Ege Acı Sivri varieties showed that 12 kg N/da was the most optimum level of nitrogen. 2. The Effect of Nitrogen Levels on Dry Matter Accumulation Amount of dry matter, of root, stem, leaf, fruit and the whole plant separately, was measured at 50% flowering date, 2nd harvest, 5th harvest, 8th harvest and llth(last) harvest (90th day, 112nd day, 140th day, 174th day and 209th day, respectively, after transplanting). The largest quantity of dry matter accumulation was obtained from leaves at 50% flowering, 2nd and 5th harvest, from generative parts (fruit) at 8th and 11th harvest in Bağcı Çarliston variety, while the least was in roots. Dry matter accumulation in stem was always the second after leaf in every stage except the last harvest. At the and of the growth period, 42.0, 24.36, 24.09 and 9.5% of total dry matter were occurred in fruit, stem, leaf and root, respectively, in Bağcı Çarliston variety.- 99 - While dry matter accumulation was the most in leaves at 50% flowering, it was the most in fruits at the other sampling times in Ege Acı Sivri variety. Between vegetative parts, dry matter accumulation was the most in stem, whereas roots had the least dry matter at all periods. At the end of the growth period, 46.13, 28.04, 18.11 and 7.72% of total dry matter were obtained in fruit, stem, leaf and root, respectively, in Ege Acı Sivri variety. The range of plant parts of Ege Acı Sivri with regard to dry matter accumulation was similar to that of Bağcı Çarliston. 3. The Effect of Nitrogen Levels on Some Quality Charact eri st i cs Increasing nitrogen doses caused a delay in flowering time in both varieties. Plants in some plots in which nitrogen was not applied flowered earlier than the others. In both varieties, the fruit length increased with ascending nitrogen levels while the number of fruit in 1 kg decreased. However, nitrogen did not affect the fruit wall thickness. In addition, fruit diameter of Ege Acı Sivri was not affected by nitrogen, but Bağcı Çarliston's fruit diameter slightly increased with nitrogen application. In the plots applied nitrogen, plant height was prolonged in Bağcı Çarliston and Ege Acı Sivri, and increasing nitrogen doses caused to be higher plants. Application of nitrogen had no effect on pH, ascorbic acid and total acid as sitric and tartaric acid. 4. The Effect of Nitrogen Levels on Nutrient Uptake Generally Bağcı Çarliston and Ege Acı Sivri varieties removed nitrogen, phosphorus and potassium from the soil at maximum levels in a period of 120-140 days after- 100 - transplanting. In Ege Acı Sivri, only phosphorus uptake delayed. Calsium and magnesium were removed between 140th and 174th days at maximum levels by plants. These results showed that nitrogen was very important nutrient for plants. Significant point is not only amount of nitrogen but also time of application. There is no advantage of applying fertilizer after certain time for plants, because plants do not give any response to application of fertilizer with regard to dry matter accumulation and nutrients uptake.