Ankraj destekli derin iksalarda deformasyonların incelenmesi
Investigation of the deformations in anchor supported deep excavations
  1. Tez No: 243882
  2. Yazar: BURAK SARP ÖZBERK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVANUR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Derin kazı destekleme sistemlerinde ankrajların kullanılması, çok daha derin ve büyük kazıların, emniyetli ve ekonomik bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Destekleme sistemine yükler, ankrajlar vasıtasıyla zemine aktarılan öngerme kuvvetleriyle karşılanmakta ve çok daha küçük kesitlerle çok daha büyük kuvvetler karşılanabilmektedir. Zemin yapılarının çoğunda karşılaşılan belirsizlikler, projelendirilme aşamasında öngörülen deplasman miktarlarının gözlemlenmesi ve kazının emniyetli şekilde devam edebilmesi için imalat sonrasında inklinometre ölçümlerinden yararlanılarak kazının güvenli şekilde devamı ve çevre yapılara etkilerinin incelenmesi mümkün olmaktadır. Bu tez kapsamında; son yıllarda ülkemizde geniş bir uygulama alanı bulmaya başlayan ve büyük bir gelişme gösteren ankraj destekli derin iksa sistemlerinin, temel konuları ve tasarımı irdelenip, tasarlanan sistemlerin deformasyon davranışları sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve tasarım sonrası uygulamalardan elde edilen inklinometre verileriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Anel Ümraniye İş Merkezi binası zemin profili için ankrajlı fore kazık analizleri yapılmış ve bunlara ait hesap parametreleri ve boyut analizi sunulmuştur. İlk olarak problemin analitik çözümü yapılmıştır. Daha sonra, sonlu elemanlar yöntemi ile iki boyutlu elasto-plastik analiz yapabilen Plaxis programı ile hesaplanmıştır. Hesaplanan bu değerlerden duvarların deplasman değerleri belirlenmiştir. Plaxis ile elde edilen değerler, her bir kademe ve ankraj imalatı sonrasında elde edilen inklinometre ölçümleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak aletsel ölçümler ile plaxis ölçüm değerlerinin birbirine yakın değerlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The anchors as part of a deep excavation support system enable safe and economical deep excavations. The loads on a support system are transferred to the soils through prestressed anchors and additional loads can be carried by the smaller cross-sections. Uncertainties in the behavior of soil structures can be overcome by in-situ observation of the estimated displacements during the design phase by the inclinometer readings, which may allow the excavation to continue safely, if any, adverse effects to the neighboring structures. The basic ideas and the design of anchored deep excavation support systems, which are recently widely use in Turkey and have improved significantly, are briefly introduced in this research. Then the deformation behavior of several designed systems are analyzed by a finite element software program and are compared with the inclinometer readings. The analyses are conducted for the anchored drilled shaft support of the Anel Ümraniye Business Center excavation. The deformations of the anchored walls are firstly calculated analytically, and then, followed by the results from Plaxis program which solves the two dimensional elasto-plastic problem utilizing the finite element method. The results from Plaxis are compared with the inclinometer readings obtained at every construction step after the installation of anchors similar outcomes are observed.