Krenlerde duruş hassasiyetinin minimize edilmesi için uygun tasarımların gerçekleştirilmesi
Implementation of crane designs for minimizing positioning accuracy
- Tez No: 243883
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM E. BOĞOÇLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapı sektörünün yakın zamandaki hızlı gelişimi, yapı krenlerinin gelişimini de beraberindegetirmiştir. Krenlerden beklenen artık sadece kaldırma ve iletme degil, bunu aynı zamandamümkün olan en hızlı ve en hassas şekilde yapabilmeleridir. Bu yüzden krenlerde duruşhassasiyeti kren tasarımlarında önemli bir kriterdir.Bu çalışmada, kaldırma ve iletme makinelerinden, bunların çeşitli kriterlere göresınıflandırmalarından, krenlerden, krenlerin sınıflandırılmalarından, konstrüksiyon veölçülendirme esaslarından genel olarak bahsedilmiştir ve 4 serbestlik dereceli bir kule tipikren modellenmiştir.Bu modelde kullanılan halatın esnek bir yay karakteristiğinde olduğu, gövdenin ve yükkolunun (bum) rijit olduğu kabul edilmistir. Ayrıca sisteme bir döndürme momenti etkiettirilmiştir. Lagrange yöntemiyle enerji denklemleri çıkarılmıştır. Mathematica programıyardımı ile denklemlerin kontrolü yapılmış ve Matlab programının Simulink modülü ileçözümlenmiştir. Bu çözümlemeler bazı parametrelerin değiştirilmesiyle on farklı durum içintekrarlanmıştır. Daha sonra ortaya çıkan grafiklerdeki değişkenlerin yorumlanmasına geçilmişve duruş hassasiyetine etkileri gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
The fast development of building sector in recent times, also brings the development of building cranes with itself. Nowadays, expectations from cranes are not only lifting and transporting, but also doing these acts in fastest time and with the most accurate way. Thus, positioning accuracy is an important criteria in crane design.In this study, lifting and transport machines, their classifications according to some criterias, cranes, cranes? classifications, crane construction and dimentioning principals are explained briefly and a tower crane with 4 degrees of freedom is modelled.The steel rope which is used in the model, is assumed to act as a spring while crane?s body and the boom is assumed to be rigid. A torque is applied to the system as well. Energy equations are obtained by using Lagrange method. Equations are checked with the help of Mathematica program and evaluated with the Simulink module of Matlab program. These evaluations are repeated for 10 different states which are obtained by changing specific parameters. Then, the obtained graphics of the variables are commented and their effects on positioning accuracy are observed.