Hareket eden nesneler için sorgu sistemi
Query system for moving objects
  1. Tez No: 243908
  2. Yazar: PERİHAN KİLİMCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Üzerinde GPS cihazları olan çok sayıda hareket eden nesne için gerçekleştirilen uygulamalarda, uygulamadaki tercihe göre hareket eden nesne bilgileri, belirli aralıklarla veya bilgilerinde değişiklik olduğunda sunucuya bildirilmektedir. Bu verilerin çok büyük olmasından dolayı, etkin veri modelleme, veri saklama ve erişim yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada hareket eden nesnelerin, nesneye yönelik tasarım tekniklerinin kullanıldığı, Parent ve arkadaşları tarafından geliştirilen MADS (Modeling of Application Data with Spatio-temporal features) ile kavramsal veri modeli oluşturulmuştur. Çalışma sunulurken, hareket eden nesneler için literatürdeki kuramsal endeksleme yapılarından bahsedilmiş ve hareket eden nesneler için sorgu dili özellikleri tanımlanmıştır.Tanımlanan kavramsal veri modeli ve sorgu dilinin, veri tabanı yönetim sistemlerinde uygulanabilirliğini göstermek amacıyla, Oracle Veri kartuşu ile teklif edilen sorgu sistemi gerçekleştirilmiştir. Hareket eden nesne bilgilerine hızlı ulaşmak için Space Partitioning with Indexes on Time yöntemi, R-tree + zamana bağlı B-tree ve Z-değerleri + B-tree endeks yapıları oluşturularak performans ölçümleri elde edilmiştir. Oluşturulan bu sistemde, gezingesinin bir bölümünde hız yapmış hareketli nesnelerin sayısının az olmasından dolayı, hızlı hareket eden nesneler için ayrı bölümlenme algoritması ortaya konmuştur. Endeks yapısının hızlı nesnelerle bozulmamasından dolayı, performans artışları elde edilmiştir. Deneylerde hareket eden nesne bilgileri, Brinkhoff'un geliştirdiği veri üreteci ile Eminönü sayısal haritası üzerinde oluşturularak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Moving objects that equipped with GPS, send their data to the server when a threshold value exceeded or a change in their state, according to the application preferences. These huge amounts of data, necessitates using of efficient data modeling, data storage and access methods.In this work, conceptual data model for moving objects is defined with Parent and et.al. work, MADS (Modeling of Application Data with Spatio-temporal features). This model uses object oriented design techniques. Theoretical indexing structures are investigated, while presenting this work. Then, query language specifications are defined for moving objects.In order to prove that defined conceptual data model and query language are applicable in database management systems, the proposed query system is implemented in Oracle Data Cartridge. Space-Partitioning with Indexes on Time Approach, R-tree + temporal B-tree and Z-value + B-tree approaches are built in order to access moving objects data fast. The number of moving objects which has high velocity in some time is small in this system. Therefore, we proposed that new velocity-partitioning approach. Performance improvements are obtained while not affecting the index structure. Moving objects data are generated by Brinkhoff?s Generator on Eminönü-İstanbul digital map.