Santral atık ısılarıyla seraların ısıtılması
Heating greenhouses by waste heat
- Tez No: 243913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN SEVİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ülkemizde de yaygın olarak uygulaması yapılan seracılık faaliyetinde ısıtma ihtiyacının santralden çekilen ısı enerjisi ile sağlandığı durum incelenmiştir. Sera ısı kayıplarının modellenmesinin ardından seradaki bitki sırasına bağlı olarak borulu ısıtma sisteminin modeli gerçekleştirilmiştir. Sonraki aşamada santralden çekilen sıcak suyun taşınacağı dağıtım hattının modellenmesi gerçekleştirilerek seçilen birim sera boyutlarına bağlı olarak tasarlanan organize sera bölgesinde kaç adet seranın ısıtılabileceği hesaplanmıştır. Sistemin metrekare başına maliyet hesabı yapılarak ısıtma giderlerinin maliyet içerisindeki payına değinilmiştir. Çalışma esnasında sera projelendirme hesapları Engineering Equation Solver ve Excel programları yardımıyla saatlik iklim değerleri için gerçekleştirilmiştir. Bütün sistemin saatlik ihtiyaçları belirlenerek en yüksek değerlere göre sistemin kapasiteleri belirlenmiştir.Referans bölge olarak Antalya seçilmiş ve organize sera bölgesinin Antalya iklim koşullarında kurulması halinde ısı talebi ve maliyetin değişimi karşılaştırılmıştır. Son olarak ısıtma giderlerini ve maliyeti düşürmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the situation of a greenhouse, which has a common use in Turkey, heating need supplied by a power plant. After we modeled the greenhouse heat lost, piped heating system model was done that depends on the plant lineup. In the next step, the numbers of greenhouses that can be heated is calculated by designing an organized greenhouse area that is depend on the unit dimensions selected and hot water distribution line was modeled. We mentioned the heating expenses in total cost by calculating the system unit costs. Study was done with hourly meteorological variables by using Engineering Equation Solver and Excel software. All system hourly needs and system capacities determined by peak values. As a reference region Antalya was selected, and organized greenhouse area heating needs and costs for climate of Antalya compared. Finally we made some recomendations to reduce heating needs and costs.