Kapalı devre buhar tesisatlarında korozyon oluşumu ve kontrolü
Corrosion formation and control for closed loop steam installations
- Tez No: 243924
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KINCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada korozyon ve çeşitlerinin genel tanımı, su-korozyon ilişkisi, kapalı devre buhar tesisatlarının genel yapıları ve bu sistemlerde oluşabilecek korozyon türlerine karşılık alınacak önlemler üzerinde durulmuştur. Uygulama olarak İstanbul'da bulunan The Marmara Oteli'ne ait kapalı devre buhar hattı incelenmiştir. 2008 ve 2009 yıllarında düzenli aralıklarla, sistemde bulunan suyun içeriği analiz edilerek, uygulanan korozyon koruma programı irdelenmiştir. Korozif etkiyi en aza indirebilmek için, sistemin devreye alınmasından başlanarak koruma programının uygulanmasına ve oluşabilecek dalgalanmaların sürekli izleme yöntemiyle denetim altına alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the corrosion and its general definition, relation of water and corrosion, general structure of close circuit steam fittings and protection against corrosion types in these systems were deliberated. The close circuit steam line that is in the The Marmara Hotel in İstanbul was analyzed. Water content was analyzed regularly in 2008-2009 and corrosion protection programme is examined. The results were implementing the protection programme with at the beginning of the system and putting into control unsteady changes with continuous tracing method to minimize the effects of corrosion.