Nesneye yönelik yazılım geliştirmede kalite ölçütlerinin incelenmesi
The investigation of quality metrics in object-oriented software development
- Tez No: 243923
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yazılım kalitesi kavramı, halen belirsiz ve farklı kişilere farklı anlamlar ifade eden birkavramdır. Geliştiricinin bakış açısıyla ya da içsel bakış açısı ile kalite, maliyet ve gecikmenindoğru tahminine, daha kolay teste, daha iyi bakıma giden yoldur (Baldassari vd., 2004).Kullanıcı tarafından ya da dışsal bakış açısı ile bakıldığında ise kullanım kolaylığı, estetik,anlaşılabilirlik vb. kavramlar ifade edebilmektedir.Yazılım uyumu (cohesion), yazılımın içsel kalite özellikleri arasında önemli bir yere sahiptir.Nesneye Yönelik Programlama yaklaşımı için önemli bir kalite faktörü olan yazılım uyumu,bir modülün elemanlarının birbirine aitliğinin derecesi olarak tanımlanabilir. Bir sınıftakimetotların uyumlu olması tercih edilen durumdur. Yüksek uyum sayesinde yenidenkullanılabilirlik ve anlaşılabilirlik artar. Uyum eksikliği ise, sınıfların iki veya daha fazla altsınıfa ayrılmaları gerekliliğini gösterir. Düşük uyum, karmaşıklığı arttırarak geliştirmesürecindeki hataların olma olasılığını arttırır.Literatürde yazılım kalitesini değerlendirebilmek amacıyla yazılım kalite faktörlerini gözönüne alan ölçütler önerilmiştir. Yazılım kalitesinin ölçümü yazılımın birçok yöndendeğerlendirilmesi ve iyileştirilmesine olanak tanıması nedeniyle önem arz etmektedir.Yazılım kalitesi faktörlerinden uyum konusunda, yazılımların uyumunu değerlendirebilmekamacıyla kullanım amaçları esas alınarak ve farklı yaklaşımlar kullanılarak pek çokölçüt/ölçüt kümesi önerilmiştir. Ölçütlerin çoğunun deneysel olarak geçerlenmemesi ve halenstandart kabul edilen ölçütlerin bulunmayışı bu alanda yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunugöstermektedir.Bu tez kapsamında literatürde bulunan mevcut yapısal uyum ölçütleri incelenmiş, örnekleryapılarak değerlendirilmiştir. Ölçütlerin incelenmesiyle yeni sınıflandırma kriterleribelirlenmiş ve her bir ölçütün belirlenmiş sınıflandırma kriterlerine göre bir sınıflandırmasıyapılmıştır.Bu tez çalışmasında nesneye yönelik yazılımların yaşam döngüsünün her aşamasındakullanılabilecek bir uyum ölçütü olan COMIAS (Cohesion Method Atrtibute Sharing)tanıtılmakta, teorik geçerlemesi yapılmakta ve ilk deneysel geçerlemesine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The software quality engineering notion covers many aspects, all along the software lifecycle.On the developer?s side, quality is the way to costs and delays accurate estimation, easiertesting and better maintainability. From the user?s view or external point of view, the qualityis the usability, esthetic, understandability etc.Cohesion has an important place among the software internal quality factors. Cohesion, whichis an important quality factor for Object Oriented Programming paradigm, can be described asthe degree of connectivity among the elements of a single module. The cohesion of methodsis desired as high cohesion increases reusability and understandability. The lack of cohesionimplies the need of the class to be split into two or more classes. The low cohesion increasesthe complexity and thus causing the increase in the probability of occurrence of the errorsduring the development phase.Metrics considering software quality factors have been proposed in the literature in order toevaluate the quality of the software. The measure of software quality is important because itgives opportunity to investigate software from a various side and its improvementUsing different approaches and for different aims, many metrics or metric sets have beenproposed in order to evaluate the software cohesion. The lack of metrics? validation and thelack of metrics accepted as standard indicate that new studies are required.The structural cohesion metrics in the literature have been investigated and evaluated bydoing examples in this thesis scope. By the examination of metrics, the new classificationcriteria determined and the classification of each metric has been made according to thesedefined classification criteria.In this thesis, COMIAS (Cohesion Method Attribute Sharing) which is a cohesion metric andcan be used in every phase of object oriented software life cycle is introduced. The theoreticalvalidation of COMIAS and its first empirical validation are also given in this study.