İzokonazol nitratın farklı supozituvar sıvağlarından in vitro ve in vivo salınımı
- Tez No: 24393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
90 ÖZET Geniş spektrumlu bir antimikotik olan izokonazol nitratın, PEG 6000, PEG 4000, PEG 1500, Witepsol H15, Novata BD ve Cremao sıvağları kullanılarak vajinal supozitu- varları hazırlandı. Etken maddenin farklı supozituvar sıvağlarından salınımını incelemek amacı ile spektrofotometrik bir miktar tayini yöntemi geliştirildi. Difüzyon çalışmalarında ise, et ken maddenin, merhem sıvağlarından serbest hale geçmesinin kontrolünde kullanılan agar jeli (cup plate) metodu (56) supozituvarlara uygulandı. Mikrobiyolojik çalışmalarında, Candida albicans ekilmiş ortamlara konan, disk haline getirilmiş supo- zituvarlardaki etken maddenin, üremeyi durdurabilme yeteneğine bağlı olarak oluşan zonların çapı ölçüldü. Fizikokimyasal difüzyon denemelerinde ise, agar jellerine ilave edilen belirteçlerle, supozituvar içindeki izokonazol nitratın verdiği renk sınırları belir lendi. Böylece antimikotik etkinin sıvağdan değil etken maddeden ileri geldiği gösterildi. In vivo çalışmalarda, izokonazol nitrat 99m Tc ile işaretlenerek radyoaktif hale getiril di. Oluşan radyofarmasötik ile hazırlanan vajinal supozituvarlar tavşanlara verildikten sonra radyoaktivite izlenerek elde edilen sonuçlar, in vitro difüzyon çalışmaları ile karşılaştırıldı ve aralarında önemli bir paralellik olduğu görüldü. İzokonazol nitratın en fazla salındığı sıvağlar sırası ile; PEG'ler, Witepsol H15 ve Novata BD olarak belirlenme sine karşın, PEG'lerle hazırlanan supozituvarlarda difüzyon hızı fazla olduğundan lokal etkili bir kullanım için uygun görülmedi. Nitekim etken maddenin PEG sıvağlarından hızlı salınımı ve difüzyonu nedeni ile tavşanın iç organlarına büyük oranda dağıldığı tes pit edildi. Mikrobiyolojik çalışmalarda etken maddesiz, boş PEG disklerinin de Candida albicans üzerine inhibitor etkili olduğu görüldü. Cremao sıvağı ile hazırlanan supozituvarlar vajinada lokalize olarak kaldığı halde, kullanılan diğer sıvağlara oranla çok düşük salınım hızı ve Candida albicans'a karşı daha az etki gösterdiği için amacımıza uygun bulunmadı. Witepsol H 15 İle hazırlanan supozituvarlarm, antimikotik aktivitesi PEG Mer kadar etkili olması, iyi bir salınım göstermesi ve in vivo çalışmalarda sistemik dolaşıma çok az geçmesi nedeni ile, lokal etkili supozituvar sıvağı olarak kullanılabileceğine karar verildi. Novata BD sıvağının salınımı ve difüzyonu incelendiğinde, Witepsol H15'den sonra lokal etkili supozituvar hazırlamada kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Isoconazole nitrate is an antifungal with a broad spectrum. In this study vaginal suppositories of isoconazolenitrate were prepared by using different suppositry bases. PEG 6000, PEG 4000, PEG 1 500,Witepsol H15, Novata BD and Cremao were used as suppository bases. In order to study the release of the active substance from the suppository bases, a spectrophotometrical amount assay method was developed. In the diffusion studies, the agar gel (cup plate) method which is applied for controlling the release of the active substance from the ointment bases was applied for the suppositories. In the microbio logical investigations the disc shaped suppositories were put on Candida albicans ino culated media. The inhibiting capability of the active substance on the growth of the fungi was detected by measuring the diameter of the zone formed. In the physico- chemical investigations the colour borders caused isoconazole nitrate reacted with indi cators added to the agar gel was determined, by this way it was shown that the antifun gal effect was due to the active substance but not to due to the base used. In the in vivo studies, isoconazolenitrate was labeled by 99mTc so that it became ra dioactive. The suppositories prepared by the labeled isoconazolenitrate were applied to the rabbit's vagina and the results obtained by the radioactivity measurement showed that there is an important correlation between the in vivo and the in vitro diffusion studies. The best release of isoconazolenitrate was found in PEG derivatives witepsol H15 and novata BD. Beceaus of the rapid release from PEGs the suppositories pre pared by these bases are not suitable for the local effect. This is shown by the fact that rapid isoconazolenitrate released from the PEG was spread in the rabbit's internal or gans whit a high ratio. The microbiological studies showed that PEG's have an inhibit ing effect upon the Candida albicans. In spite of staying locally in the vagina, the suppositories prepared by cremao, it didn't suitable our aim because of the very low release and its antifungal effect less than the other bases against Candida albicans.92 The suppositories prepared by witepsol H15 showed an antifungal activity equal to that of PEG derivatives, good release characters and also they showed a very low amount of active subtance in sistemic circulation. Because of the previous reasons it was decided that this base can be used as suppository base for local effect confidently. When the release and diffusion from novata BD was studied it was found that it may be used secodly after witepsol H15 as a suppository base for local effect.