Diflukortolon valerat ve izokonazol nitrat moleküllerini içeren farmasötik pomad ürünlerinde yüksek performanslı sıvı kromotografisi (HPLC) ile miktar tayini analiz yönteminin geliştirilmesi
Development of the analysis method for quantitation of pharmaceutical pomade preparations containing diflucortolone valerate and isoconazole nitrate molecules by high performance liquid chromatography (HPLC)
- Tez No: 851184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Diflukortolon Valerat ve İzokonazol Nitrat , metisiline dirençli (MRSA) suşların neden olduğu ciddi enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik steroiddir. Diflukortolon Valerat ve İzokonazol Nitrat sadece, Streptococcus, Staphylococcus aureus ve Corynebacterium minutissimum gibi, gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. Diflukortolon Valerat ve İzokonazol Nitrat' ın direnç durumunun ortaya konması doğru ve etkili antibiyotik kullanımına katkı sağlaması açısından önemlidir. Bakterilerde antibiyotik direncinin gelişmesi, insan sağlığı açısından büyük problem teşkil etmektedir. Bundan dolayı bilim adamları üzerinde hayvansal gıdalarda ve çevredeki antibiyotik kalıntılarını saptamak için büyük baskı vardır. Antibiyotikler tüm dünyada en çok kullanılan ilaçlar arasında ilk sıralarda yer almakta olup gelişmekte olan ülkelerde yanlış ve aşırı kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dermatolojik kremlerde Diflukortolon Valerat ve İzokonazol Nitrat miktarının yüksek basınçlı sıvı kromotografisinde belirlenmesi için analitik bir yöntem geliştirmek ve doğrulamaktır. Analiz oda sıcaklığında (22-25C) gerçekleştirilmiş olup, hareketli faz olarak, 0.035M amonyum asetat çözeltisi: Metanol: Asetonitril oranları belirlenerek tercih edilmiştir. Akış hızı 1.0 mL/dk olarak belirlenmiş olup, toplam analiz süresi 10 dk tespit edilmiştir. Yöntem miktar tayini testi için doğrusallık kriterine uyar. Diflukortolon valerat Korelasyon katsayısı (r); 0.9997, İzokonazol Nitrat Kolerasyon katsayısı (r); 0,9995'den (r2 ); 0.998'den büyüktür. Doğrunun y-eksenini kestiği nokta doğrunun eğim % değerleri; Diflukortolon valerat % 0,97, İzokonazol Nitrat % 1,01'dir.
Özet (Çeviri)
Diflucortolone Valerate and Isoconazole Nitrate is an antibiotic steroid commonly used in the treatment of serious infections caused by methicillin-resistant (MRSA) strains. Diflucortolone Valerate and Isoconazole Nitrate are only effective against gram-positive bacteria, such as Streptococcus, Staphylococcus aureus and Corynebacterium minutissimum. Determining the resistance status of Diflucortolon Valerate and Isoconazole Nitrate is important to contribute to the correct and effective use of antibiotics. The development of antibiotic resistance in bacteria poses a major problem for human health. Therefore, there is great pressure on scientists to detect antibiotic residues in animal foods and the environment. Antibiotics are among the most used drugs all over the world. Antibiotics are misused and overused in developing countries. The aim of this study was to develop and validate an analytical method for the determination of the amount of Diflucortolone Valerate and Isoconazole Nitrate in dermatological creams by high pressure liquid chromatography. The analysis was carried out at room temperature (22-25C) and 0.035M ammonium acetate solution was preferred as the mobile phase by determining the ratios: Methanol: Acetonitrile. The flow rate was determined as 1.0 mL/min and the total analysis time was determined as 10 min. The method complies with the linearity criterion for quantification testing. Diflucortolone valerate Correlation coefficient (r); 0.9997, Isoconazole Nitrate Correlation coefficient (r); from 0.9995 (r2); It is greater than 0.998. The point where the line intersects the y-axis is the slope % values of the line; Diflucortolon valerate is 0.97%, Isoconazole Nitrate is 1.01%.