Studies on isoconazole nitrate's complexes with different cyclodextrin derivatives
İzokonazol nitratın farklı siklodesktrin türevleri ile gerçekleştirilen kompleksleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 656840
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEL YURTDAŞ KIRIMLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
İzokonazol nitratın (ISN), azol ailesinden mükemmel antimikotik ve antibakteriyel (gram-pozitif) özelliklere sahip antifungal nitelikli bir ilaçtır. ISN, dermatofitlere, patojenik mayalara, filamentli mantarlara, küflere, bazı gram-pozitif bakterilere karşı geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna sahiptir. ISN, suda düşük çözünürlüğe bir ilaç ve sulu çözeltilerde çökebilir. Literatürde, suda çözünürlüğü ve ilaç kararlılığını arttırmak için antifungal ilaçlar ile farklı siklodekstrin tiplerinin inklüzyon komplekslerinin kullanılmasını önermiştir. ISN/β-CD, ISN/HP-β-CD ve ISN/M-β-CD inklüzyon kompleksleri püskürterek kurutma ve dondurularak kurutma yöntemi gibi iki farklı yöntem kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan komplekslerin karakterizasyonu incelenmiş ve karakterizasyon testlerinin sonuçlarına göre püskürterek kurutma yöntemi ile hazırlanan komplekslerin ileriki çalışmalarda bunların kullanılmasına karar verilmiştir. Pluronic® F127 ve HPMC kullanılarak geliştirilmiş çözünürlükleri, jelleşme özellikleri, kararlılıkları, antimikrobiyal aktivite özellikleri, reolojik davranışları ve in vitro salım özellikleri esas alınarak püskürterek kurutma yöntemi ile hazırlanan kompleksler içeren in situ jel formülasyonları hazırlanmıştır. Sonuç olarak, ISN/M-β-CD ve ISN/HP-β-CD inklüzyon komplekslerini içeren in situ jel formülasyonları, uzatılmış salım profilleri, in vitro etkinlik ve kararlılıkları nedeni ile vajinal terapide etkili formülasyonlar olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Isoconazole nitrate (ISN) is an anti-fungal active agent within azole family with superior anti-mycotic and antibacterial features. ISN has a wide variety of antimicrobial action against pathogenic yeasts, filamentous spores, dermatophytes, moulds and some Gram-positive bacteria. Many antifungal agents, even ISN, have lower aqueous solubility with variable dissolution kinetics. Literature review recommended the use of inclusion complexes of antifungal drugs-different cyclodextrin derivatives to enhance aqueous solubility and stability of active agents. ISN/β-CD, ISN/HP-β-CD and ISN/M-β-CD inclusion complexes were formulated by using two different techniques such as spraydrying and lyophilization method. The characterization of the prepared complexes were studied and according to the results of the characterization tests, a decision was taken to use spray-dried complexes in the following studies. In situ gel formulations containing spray-dried complexes were prepared by using Pluronic® F127 and HPMC based on their improved solubility, gelling features, stability, antimicrobial efficiency, rheological behavior and in vitro release characteristics. As a result, ISN/M-β-CD and ISN/HP-β-CD inclusion complexes included in situ gel formulations were considered as effective drug delivery systems to the vaginal therapy, owing to their prolonged-release behavior, stability and in vitro efficacy.