Çeşitli elektro pulp test cihazlarının verdikleri akımlar ve elektro fizyolojik etkileri bakımından karşılaştırmaları
  1. Tez No: 24397
  2. Yazar: GHOLAM REZA ALİMOHAMMADİAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
62 7- ÖZET Bu çalışmada, piyasada bulunan ve diş hekimlerinin rutin olarak kullandıkları çeşitli Elektro pulp test cihazlarının verdikleri akımlar ve elektrofizyolojik etkileri bakımından karşılaştırmalarım amaçladık. Elektrofizyolojik bilgilerimiz üe birlikte KLEINBEY I. (53) önerdiği değerleri göz önüne alarak 12 nolu Elektro pulp test cihazını yaptık. 12 adet farklı Elektro pulp test cihazını oscilloscope yardımı ile akım formlarım, puis sürelerini, frekanslarım ve voltajlarını inceledik. Güç kaynaklan bakımından 220 volt şehir akım ve 2.4 ile 9 volt arasında değişen pil ile çalıştıklarını tesbit ettik. Akım formu bakımından 2 ile 10, 4 ile 8, 6 ile 12 nolu cihazlar birbirlerine benzemekte olduğunu, diğerleri ise daha değişik akım formuna sahip olduğunu gözledik. Periyod bakımından ise 2 ms ile 47.5 ms arasında değiştiğini buna bağlı olarak frekanslarda 21 Hertz ile 500 Hertz arasında olduğunu gördük. Voltaj bakımından ise en düşük minimum voltaj 35 milivolt ile 6 nolu cihaza, en düşük maximum voltaj 2.3 volt ile 9 nolu cihaza, en yüksek maximum voltaj ise 600 volt ile 8 nolu cihaza ait olduğunu tesbit ettik. Bu karışıklığı gidermek için bu konu ile ilgili bir standard getirilmesini öneririz.
Özet (Çeviri)
63 8- SUMMARY In this study, we aimed to compare the effects and currents of different Electro pulp test apparatus that are routinely used by dentists in their practices. We planned the Electro pulp test number 12, with our knowledge of electrophysiology and taking into considiration Kleinberg I. (53)' s proposals. We evaluated the 12 different Electro pulp test apparatus by their current forms, pulse durations, freguencies and voltages using oscilloscopes. We determined that they worked with 220 volts of city current and batteries that were between 2.4 and 9 volts. We saw that numbers 2 and 10, 4 and 8, 6 and 12 were similar in current forms and the offers were different. Their periods were between 2 ms and 47.5 ms and the freguencies differed between 21 and 500 Hertz. According to voltage, the lowest minimum voltage seen was on Electro pulp test number 6 which worked with 35 milivolts. The lowest maximum voltage was 2.3 volts on Electro pulp test number 9 and the highest maximum was 600 volts on number 8. We propose that new standards be set, to resolve the complications in this area.