Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 24398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET1 Hemşirelikte kaygı önemli bir problemdir. Hem şire hastane ortamında hasta bakımı ve hasta ile iliş kide, ekip arkadaşlarıyla iletişimde ve diğer neden lerle yoğun olarak kaygı yaşayabilir. Kaygı; hemşire nin vereceği kapsamlı hasta bakımının kalitesini etki leyerek iş performansında azalmaya neden olmaktadır. Araştırma bu görüşten yola çıkarak hemşirelerin hasta ne ortamında yaşadıkları duruma bağlı kaygı düzeyleri nin ve sürekli kaygı düzeylerinin saptanarak, kaygı düzeylerini etkileyen sosyo-demografik etkenlerin in celenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi»nde çalışan hemşirelerin tümü (n»215) araştırma evrenini oluşturmaktadır. Bu evren den ulaşılabilen I63 hemşirenin tümü araştırmanın ör nekl emidir. Bu araştırma tanımlayıcı, kısmen analitik, ke sitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini içeren Anket Formu ve kaygı düzeylerini ölçen Kendini Değerlendirme Formu uygulanarak elde edilmiştir. Spielberger (1970) tarafından geliştirilmiş olan63 Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri hemşirelere“bir kez uygulanmıştır. Kısa ifadelerden oluşan bir öz değer lendirme olan ”bu envanter toplam 40 maddeden oluşan iki ayrı ölçeği içerir. Araştırmada veriler, yüzdelik hesapları, varyans analizi ve t testi kullanılarak de ğerlendirilmiş tir. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendi rildiğinde, hemşirelerin kaygı düzeylerinin yüksek, ancak normal sınırları aşmadığı saptanmıştır. Hemşire lerin kaygı düzey sonuçları, aynı envanterin kullanıl dığı Türk toplumunda yapılan diğer çalışmaların sonuç ları ile karşılaştırıldığında, hemşirelerin kaygı dü- zeylerinin gerek yetişkinlerden, gerek adölesan döne mindeki öğrencilerden ve gerekse fiziksel hastalığı olanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anxiety is an important problem for nurses* In hospitals nurses would feel anxiety intensly about patient care and relation, communication with the team oomparions working with and because of other reasons. Anxiety causes performance lost with its effect on the detailed patient care which the nurse» s presenting. Prom this point of wiew, this study is carried out to determine the anxiety levels which depends on the conditions they faced and which is lasting and to evaluate the social and demographic affects which influance the anxiety levels. In this study all nurses working in 9 Eylül University was accepted as the total population (n«*215). The study was performed in 163 of them. This study is definitive, is partially analltic and is sectional. Data were obtained from the inquine forms which contained the social and demographic features of the objeck and from the self-evaluation forms. Which measured their own anxiety levels. The inventory of the conditional and lasting anxiety which had been improved by Spielberger (1970) was aplied to the objeckts. This inventory consists65 of two different measurements which deals with 40 items. It is a self-evaluation form derived from short statements. In the study, data were evaluated by persentage calculations, variance analysis an t testing. Analysis of the data obtained showed that the anxiety levels of the nurses were high but not over the normal levels. When the anxiety levels of the nurses assesed comparatively with the studies on the other Turkish populations, it was higher than the students who were in their adolesance and other adults and even people who were physically ill, but the levels were not over normal limits.