Chlorhexidine, benzalkonium chloride ve propolis içeren cam iyonomer siman'ın antibakteriyel, sitotoksik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the antibacterial, cytotoxic, physical and chemical properties of glass ionomer cement containing chlorhexidine, benzalkonium chloride and propolis
  1. Tez No: 431659
  2. Yazar: İLKAY ALTINTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Atravmatik restoratif tedavi (ART) el aletleri ile çürüğün uzaklaştırılarak dişin restore edilmesi esasına dayanmaktadır. ART de kullanılan cam iyonomer simanlar; F¯ salımı ve düşük pH ile antibakteriyel (AB) etki sağlayarak rezidüel çürük içerisindeki bakterilerin eliminasyonunda yarar sağlamakta ancak yetersiz kalmaktadır. Cam iyonomer simanın AB etkinliğini arttırmak için yapılan çalışmalar Chlorhexidine (CHX), Benzalkonium Chloride (BC) ve propolis gibi materyallerin ilave edilmesinin olumlu sonuçları bildirilmekle birlikte farklı kombinasyonlar ve ilave oranlarıyla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı; antibakteriyel etkisi güçlü, pulpal ve gingival hücrelere karşı biyouyumlu, fiziksel ve kimyasal özellikleri minimum düzeyde etkilenmiş, ART'de uygulanabilecek ideal bir CİS AB kombinasyonu elde edilmesiydi. Bu in-vitro çalışmada, CHX Fuji IX GP EXTRA'nın tozuna, BC ve etanollü ve sulu propolis çözeltileri ise likidine ayrı gruplarda %0.5, %2.5, %10 konsantrasyonlarda ilave edilerek deney grupları, AB ajan içermeyen CİS kullanılarak kontrol grubu olarak oluşturuldu. Gruplar materyalin başlangıç sertleşmesi esnasında Light Emitting Diodes (LED) ışık kaynağı ile 60 sn ısı uygulanıp uygulanmamasına göre 2 alt gruba ayrıldı. Cam iyonomer siman örnekleri hazırlanarak AB aktivite agar difüzyon testi ile, sitotoksisite testi Metiltiazol difenil tetrazolyum (MTT) analizi ile, yüzey sertliği Vickers mikrosertlik testi ile, diş dokularına bağlanma dayanımı sığır dişlerinde makaslama bağlanma dayanımı testi ile, F¯ iyonu salımını iyon seçici elektrot (ISE) yöntemi ile değerlendirildi. Atravmatik restoratif tedavide rezidüel çürükteki çeşitli mikroorganizmalara aynı anda etki ederken sitotoksik etki ortaya çıkmaması, fiziksel ve kimyasal özelliklerin de etkilenmemesi için CHX tozun yanı sıra BC ve propolis materyallerinin likit formlarının da CİS ile kullanılabilmesinin etkili olabileceği sonucuna varıldı. CHX ve BC'nin olabildiğince düşük ve propolisin ise kabul edilebilir düzeyde yüksek dozlarının kombine kullanımının ve 60 sn'den daha fazla ısı uygulamasının uzun dönem araştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Atraumatic restorative treatment (ART ) is based on to remove the caries with hand instruments and restorate the tooth. Glass ionomer cements (GIC) used in ART provides antibacterial activity (AB) because of F¯ ion release and low pH and utility in eliminating the bacteria in residual caries but it's not sufficient. Studies caried out to increase antibacterial activity of GIC reports positive consequences of incorporating materials like Chlorhexidine (CHX), Benzalkonium Chloride (BC) and propolis, how ever researches about different combinations and the amount of percentage are still being studied. The aim of this study was; to obtain an ideal GIC AB combination that has a strong antibacterial activiy, is biocompatible to the pulp and gingiva cells, minimum damage in physical and chemical properties so that applicable for ART. In this in-vitro study, experimental groups was formed by addition of CHX to the powder of Fuji IX GP EXTRA, BC and ethanolic and water extracts of propolis to the liquid of GIC separately at 0.5%, 2.5%, 10% concentrations and control group was formed by using Fuji IX GP EXTRA without addition AB agent. Groups were divided into 2 according to heat application for 60 sec with Light Emitting Diodes (LED) light source was performed or not performed. GIC specimens were prepared and antibacterial activity with Agar diffusion test, cytoxicity test with Metiltiazol difenil tetrazolium (MTT) analysis, surface hardness with Vickers microhardness test, bond strength of GIC restorations to the bovine teeth with shear bond strength test and F- ion release with ion selective electrodes (ISE) were evaluated. It's concluded that using liquid forms of BC and propolis beside CHX powder with GIC can be effective in order to act on different microorganisms in residual caries concominantly and not to show cytotoxic effect, not to damage physical and chemical properties. It's suggested to investigate using a combination of low concentration of CHX and BC and high concentration in an acceptable level of propolis and heat application more than 60 seconds in long term studies.