Heavy metals bioleaching in the sediments of İzmir inner bay
İzmir iç körfezinde bulunan ağır metallerin biyolojik sızdırma yöntemiyle giderilmesi
  1. Tez No: 243992
  2. Yazar: ELİF DUYUŞEN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sucul sedimentlerdeki ağır metal kirliliği, son yıllarda önem kazanan araştırma konularından biri haline gelmiştir. Sunulan çalışmanın amacı İzmir iç Körfez sedimentlerindeki mevcut ağır metal kirliliğini belirlemek ve bu metallerin kirli sedimentlerden biyolojik sızma yöntemiyle arıtılmasını sağlamaktır.Çalışmanın ilk kısmında, İzmir iç Körfezi'ndeki 7 farklı istasyondan alınan sediment örneklerinde toplam Cr, Cu, Pb, ve Zn konsantrasyonları tespit edilmiş, daha sonra da bu örneklerin kimyasal bağlanma formları incelenmiştir. Toplam metal konsantrasyonlarını belirlemek için mikrodalga parçalama yöntemi, bağlanma formları için ise BCR Ardışık Ekstraksiyon yöntemi kullanılmış ve değişken, indirgenebilir, organiklere bağlı (oksitlenebilir) ve kalıntı formlara bağlı metallerin konsantrasyonları ve oranları belirlenmiştir.İkinci bölümde, sediment örnekleri kullanılarak biyolojik sızma deneyleri erlenler içinde gerçekleştirilmiş olup deneylerde Thiobacillus ferrooxidans ve Thiobacillus thiooxidans türü bakteriler kullanılmıştır. Biyolojik sızma deneylerinde test edilen parametler bakteri türü, katı/sıvı oranı, sülfür (substrat) miktarı ve partikül boyutudur. Deneylerin sonunda metallerin kimyasal bağlanma formlarındaki değişimler de incelenmiştir.Karakterizasyon çalışması, İzmir iç Körfez sedimentlerinde yoğun bir metal kirliliği olduğunu ortaya koymaktadır. Metallerin bağlanma formları birbirilerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Biyolojik sızma deneyler 30 0C'de 48 gün boyunda sürdürülmüştür. Kullanılan bakterilerden T. thiooxidans, optimum katı/sıvı oranı ve sülfür ilavesi, ve ince partikül boyutundaki sediment örnekleri ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, heavy metals pollution in aquatic sediments has gained great importance through environmental concerns. The presented study aims to point out the current heavy metal pollution in the sediments of Izmir inner Bay followed by the remediation of metal contaminated sediments with bioleaching method.In the first part of the study, sediment samples collected from 7 points in Izmir inner Bay are characterized by means of their bulk selected metals (Cr, Cu, Pb, Zn) concentrations and the chemical distributions of these metals according to their binding fractions are determined. Total metal contents of the sediments are determined by using microwave acid digestion and the BCR Sequential Extraction Scheme is used for determination of metals bound as four fractions: exchangeable, reducible, oxidizable, and residual.In the second part, bioleaching experiments are conducted in flasks by using the sediment samples. Two major Thiobacilli strains (Thiobacillus ferrooxidans & Thiobacillus thiooxidans) are used for bioleaching and the effects of bacteria type, solid/liquid ratio, sulfur addition rate (as substrate), and the sediment particle size are studied. The changes in chemical distribution of the heavy metals after bioleaching are also observed and reported.The characterization studies point out that there is high pollution of heavy metals in the sediments of Izmir inner Bay and the binding forms of metals are different from each other. Bioleaching experiments lasted for 48 days under 300C. The use of T. thiooxidans, optimum solid content, optimum sulfur addition, and fine particles perform satisfactory results for heavy metals removal.