Kaynak dikişlerinin tahribatsız muayenelerine genel bir bakış ve radyografi metodunun etüdü
  1. Tez No: 2440
  2. Yazar: HAKKI ARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN FIRATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada kaynak dikişlerinin muayenesi konusu ine el enir ken, muayene metodları teker teker ele alınmıştır. Bu şekilde tüm metodlar açıklanmış ve uygulayıcı geniş bir fikir sahibi yapılmıştır. İncelemede jilk aşamada kaynak iç hatalarının malzeme mukavemetine etkileri ve genel kaynak muayeneleri araştırıl mış t ir. Muayene aşamaları, kaynaktan öne e, kaynak. yapılırken ve kaynak bittikten sonra olarak saptanmıştır. İkinci aşamada kaynak yapıldıktan sonra, kaynak dikişine zarar vermeden alet le yapılan tahribatsız muayenelerden penetrant, magnet ik par çacıklarla muayene, eddy akımları ile muayene ve ultrasonik muayeneye yer verilmiştir, ultrasonik metodda dalga çeşitleri piezoelektrik olay ve ultrasonik cihaz üzerinde araştırma ya pılmıştır. Son aşamada ise tahribatsız muayenelerden radyografik muayene metodu araştırılmıştır. Radyografik muayenenin etüdün de,X ve gamma ışınlarının üretilmeleri, cihazları ve farklı lıkları araştırılmış tır. Radyografinin ilke ve kavramları a- raştırıldıktan sonra, radyoaktivite, film, ekran ve kalite araş tırılmış, kaynak hatasının kabulü veya reddi kriterlerinden sonra raporların hazırlanması ile radyografik muayenenin etü dü noktalanmıştır. Çalışma sonucunda, ultrasonik ve radyografik muayene karşılaştırılmış tır. Hangi hallerde ultrasonik ve radyografik muayenenin kullanılacağı ve hangi metodun seçimi yapılacağı takdim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, test methods for the examination of welding places have been investigated. All the methods have“been explained in detail to make the reader familiar with each method. At the first stage of the work, the effect of welding inside failures to material strength and general welding inspections are investigated. Inspection periods were selec ted as; before welding, during welding and after welding is ampleted.At the second stage, after welding is completed dye penetrant,magnetik particle inspection, eddy current inspec tion methods, which are methods that don't have any effects on welding seam were given. In ultrasonic method, wave types, piezoelectric effect and ultrasonic instrument has ”been in vestigated. At the last stage, radiographic inspection method, which is a non-destructive inspection method, is investigated. In studying on radiographic method; production of x and gamma rays, instruments and the differences between x and gamma rays investigated. After the principles and definitions of radiography $ere investigated and radioactivitiy,film screen and quality have b£en considered followed by discussions on the criteria of acceptance and rejection of welding failures, studies on radiographic tests have been accomplished by the preparation of reports. In conclusion, ultrasonic and radiographic test methods have been compared and guidance for choosing the most suit able method for each case has been given. vi