Al-Ti-C esaslı tane küçültücülerin üretimi ve tane küçültme mekanizmalarının incelenmesi
Production of Al-Ti-C grain refiners and investigation of grain refining mechanisms
  1. Tez No: 244035
  2. Yazar: BERKE TURGAY GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DAĞLILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hafifliği ve korozyon dayanımı sayesinde günümüzde çok önemli bir yere sahip olan alüminyum metalinin en büyük dezavantajlarından birisi, mekanik özelliklerinin çelik kadar yüksek olmayışıdır. Bu nedenden dolayı alüminyum alaşımlarında tane küçültme işlemi, malzemenin mekanik ve döküm özelliklerini artırması açısından gerekli olmaktadır. Al-Ti-B alaşımları en etkili alüminyum tane küçültücü olarak geniş ve yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ancak bu uygulama yönteminin bir takım olumsuzluklarına çözüm olabilecek yeni alternatif yöntemler araştırılmakta, çeşitli tane küçültücüler üzerinde incelemeler yapılmaktadır. Avantajlarından dolayı Al-Ti-C kompozisyonuna sahip tane küçültücüler ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, elementel karbon ilavesi ile Al-Ti-C tane küçültücü üretimi gerçekleştirilmiş ve üretilen tane küçültücülerin performansları değelendirilmiştir. Karbon ilave sıcaklığı, döküm sıcaklığı ve karbon miktarı gibi parametrelerin üretilen tane küçültücü performansına etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalardan elde edilen verilere göre, üretim parametrelerinin tane küçültücülerin mikroyapısını ve performanslarını etkilediği gözlemlenmiştir. Tane küçültücülerdeki karbon miktarının artışı ile tane küçültme performansı da artmış, özellikle yüksek karbon oranına sahip tane küçültücüler sanayide yoğun bir şekilde kullanılan Al-Ti-B bileşimli tane küçültücülere ciddi bir alternatif olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
By force of lightness and corrosion resistance, aluminium is one of the most important material used in industry. However when compared with steel, low mechanical properties generates a big disadvantage. By this reasion grain refining process is essential for improved mechanical and casting properties. Al-Ti-B grain refiners are used as most important and common grain refiners in aluminium industry. Nevertheless, because of some unfavorable properties of Al-Ti-B refiners alternative grain refiners are being researched and alloys having Al-Ti-C composition attract the attention.In this study, production of Al-Ti-C is achieved by adding elemental carbon and the refiner performances are compared. The effects of production parameters to microstructure and grain refiner performance is also investigated. As conclusion, it is seen that parameters like casting temperature, carbon adddition temperature and carbon amount directly affects the microstructure and performance of the refiner. Especially refiners that contain high carbon amount become an important alternative to Al-Ti-B grain refiners which is used commonly in aluminium industry.