Gözenekli hidroksiapatitten ilaç salımının incelenmesi
Investigation of drug release from porous hydroxyapatite
- Tez No: 244034
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İlaç sanayisinde yeni bir ilaç etkin maddesinin geliştirilmesi ve patentinin alınması on yılı aşkın bir süre gerektirmektedir. Bu çalışmaların uzun zaman alması, ekonomik yükü ve her zaman beklenen sonucu vermemesi, gelişmekte olan ilaç sanayisini yeni bir etken madde üretmek yerine, etkin maddenin vücuda salım yollarını incelemeye sevk etmiştir. Yapılan bu çalışmaların sonucunda, çoğunluğunu sentetik polimerlerin oluşturduğu kontrollü ilaç salım sistemleri geliştirilmiştir. Ancak çoğu polimerin biyouyumlu ya da biyobozunur olmayışı ilaç sanayisini bu polimerlerin yerini alabilecek biyouyumlu malzemelerin arayışına yönlendirmiştir. Bu aşamada yüksek biyouyumluluğu ve gözenekli yapısı ile araştırmacıların ilgisini hidroksiapatit çekmektedir.Bu çalışmada sentetik yolla elde edilen gözenekli hidroksiapatitlerden ibuprofen salımının incelenmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In pharmaceutical industry, developing and patenting a new active ingredient takes more than ten years. Obviously, these studies take a long time period, have an economic burden and mostly do not give expected results. So, developing pharmaceutical industry tended to investigate release mechanism of a drug rather than developing new active substance. As a result of these studies, the drug delivery systems, which mostly are based on polymers, have been developed. However, the fact that most of the polymers are not biocompatible or biodegrading resulted in searching new materials that can replace these polymers. At this stage researchers pay attention to hydroxyapatite which has high biocompatible properties and porous structure.In this study, ibuprofen release from synthetically produced porous hydroxyapatite was examined.