Yatay yüklü grup kazıkların analizi
The analysis of laterally loaded group piles
- Tez No: 244036
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Derin temel çeşitlerinden; kazıklı temeller en çok kullanılan ve tercih edilen sistemdir. Kazıklar, düşey basınç-çekme etkilerini ve yatay yöndeki yükleri karşılamak amacıyla imal edilmektedir.Son 50 yıl içinde; tekil kazık ve kazık grupları üzerinde güvenilir tasarım yöntemleri geliştirmek için kapsamlı analitik ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Gerek gerçek, gerekse model deneylerden kazık ve zemin davranışının analizi açısından önemli bilgiler elde edilmiştir. Bunlardan elde edilen bilgiler farklı zemin türlerinde, yükleme ve çevre koşullarında yeni tasarım yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Analitik çalışmalar; düşey yük altında kazık taşıma gücünün, yatay yük altında kazık yer değiştirmesinin tahmini, dinamik yükler altında kazığın reaksiyonu ve sürekli don etkisi altında kazık davranışının anlaşılmasına yöneliktir. Sayısal yöntemler ise sonlu farklar-sonlu elemanlar tekniklerini ve uygulamalarını kapsamaktadır.Bu tez çalışması kapsamında; kullanım alanı her geçen gün artan yatay yüklü tekil ve grup kazıkların davranışları geniş bir kaynak araştırması ile sunulmuştur. Ayrıca yatay yüklü tekil kazıkların davranışının tanımlanması açısından, gerçek yatay yükleme deneylerinin MPile ve AllPile programlarında yapılan sayısal analizler ile karşılaştırılması esasına dayanan üç adet uygulama projesi örnek olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pile foundations are the most convenient type of deep foundation that is used in practice. Piles are constructed to carry not only vertical pressure and tension loads but also lateral loads.Detailed numerical and experimental studies were carried out to develop safe design methods for single and group piles in the last 50 years and important information regarding to pile and soil behaviour were obtained both from applications in the field and model tests carried out in the laboratory. These studies generally involve the determination of pile load capacity under vertical and lateral loads, estimation of pile displacement under lateral loads and investigation of pile behaviour under dynamic loads and continous froze effect. In these studies, the numerical analyses of pile behaviour were performed by numerical methods which employ finite element and finite difference methods. The findings of numerical, experimental and field studies helped to develop new design methods of piles subjected to different loads in different soil conditions.In this study, the behaviour of laterally loaded single and group piles are investigated along with an extensive literature review. Additionally, in order to elucidate and understand laterally loaded single pile behaviour, lateral pile load tests which were executed within the scope of three pile projects are numerically modelled by means of MPile and AllPile programs and the results of numerical analysis are compared with the results obtained from the field.