Araçlardan kaynaklanan atık motor yağlarının geri kazanımı ve kategorilerinin belirlenmesi
Recycling of waste engine oils from vehicles and determination of categories
  1. Tez No: 244048
  2. Yazar: VOLKAN PELİTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ülkemizde araçlardan kaynaklanan atık motor yağlarının yıllık miktarının 140,000 ton olduğu tahmin edilmektedir ve bu yağlar toplam miktarın %60'nı oluşturmaktadır.Atık yağların kontrolü yönetmeliğine göre atık motor yağları rejenerasyon, enerji geri kazanımı veya bertaraf amacıyla herhangi bir işleme maruz bırakılmadan önce tehlikeli maddelerle ve atıklarla kirlenip kirlenmediğinin belirlenmesi amacıyla analiz edilmelidir. Bugün itibariyle analizlerin maliyeti yaklaşık olarak 1400 TL civarında olduğundan, her düşük miktardaki atık yağ için analizlerin yapılması mali bir yük getirmektedir. Bu durum ise atık motor yağlarının kayıt dışına çıkması, analizi daha önce yapılmış farklı kategorilerdeki atık yağların birbiri ile karıştırılması ve ilave yakıt olarak kullanımda emisyon sorunlarının yaşanması, illegal kullanım gibi sonuçlar doğurmaktadır.Çalışmanın amacı araçlardan kaynaklanan atık motor yağları için kategori genellemesi yapılarak kategori analizlerine olan ihtiyacın ortadan kaldırılmasıdır. Böylece yönetmeliğin uygulanması için gerekli olan zaman ve kaynak ihtiyaçları azaltılırken, illegal uygulamalarda engellenecektir.Sonuç olarak yapılan deneysel çalışmalar atık motor yağlarının I. kategori atık yağlar olduğunu göstermiştir. Buna göre atık motor yağları kategori analizlerine gerek olmaksızın geri kazanılabilir nitelikte yağlardır.
Özet (Çeviri)
In our country is estimated to occur approximately 140,000 tonnes of waste engine oils in one year and this is % 60 of all waste oils.According to Control of Waste Oil Regulation, prior to sending waste engine oils to any installation for the purpose of regeneration, co-incineration or disposal each party must be analysed to detect whether it is contaminated with hazardous materials and wastes and to determine PCB content according to the By-law on Control of Waste Oils. The recent cost of the analyses is about 1400 Turkish Lira. Analyses even for small amounts of waste oil results in significant financial burden. This lead to unsuitable uses and treatments of the waste engine oils such as mixing the different types or use of waste oil as fuel etc.The purpose of this study is making category generalizations for waste engine oils from vehicles and eliminate the need for analysis of category. This will decrease time and financial requirements for the implementation of the regulations and prevent the illegal practice.As a result the experimental studies has shown that waste motor oils are I. category waste oils. According to this category of waste motor oil can be recovered without need to analyze the nature of the oil.