Kalıcı mesane kateterizasyonunun yardımcı olduğu üriner sistem infeksiyonlarının önlenmesinde, mesanenin povidon-iyodla irrigasyonu ve hemşirelik bakımının etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 24405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CONK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu araştırma, hemşirelik bakım teknikleri ile % 2»lik povidon-iyot*la mesane irrigasy onunun, kalıcı üretral kateterizasyonunun yardımcı olduğu nosokomiyal üriner sistem infeks iyonlarının önlenmesinde etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Deneysel olarak planlanan araştırmaya, Ege Üniver sitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım Birimi »nde 10 Ekim 1989 - 30 Aralık 1991 tarihleri arasında yatan ve kalıcı üretral kateterizas- yon yapılan kadın hastalar alınmıştır. Araştırmanın ör- neklenıini 20 kontrol, 20 I. deney ve 20 II. deney grubun dan olmak üzere, antibiyotik almayan ve yapılan ilk id rar incelemesinde üriner sistem infeksiyonu olmadığı be lirlenen hastalar oluşturmuştur. I.deney grubuna hemşi relik bakım teknikleri uygulanmış, II. deney grubuna ise hemşirelik bakım tekniklerine ilaveten % 2»lik povidon- iyot solüsyonu ile mesane irrigasyonu yapılmıştır. Her üç gruptaki hastalar, üriner sistem infeksiyonu yönünden izlenmiştir. Kateterizasyonun başladığı birinci ^ia ve 3 gün sonra idrar örneği alınarak Ege üniversitesi Mikro biyoloji Anabilim Dalı ve Klinik Bakteriyoloji ve înfek- siyon Hastalıkları Anabilim Dalı laboratuvarlarında id rar analizleri yapılmıştır. İdrar analizleri, idrar kül-102 türü, koloni sayımı, antibiyogram ve idrarın mikroskobik muayenesinden oluşmuştur. 1 mi. idrarda 10 koloni bulun ması, üriner sistem infeksiyonu göstergesi olarak kabul edilmiştir. Koloni sayımında Uricult metodu ve antibiyog- ram testinde Kirby-Bauer metodu kullanılmıştır. Değerlen dirmede bir izleme formu kullanılarak, verilerin değer lendirilmesi Ki-kare, Kesin Ki-kare Fisher Testi ve yüz deler kullanılarak yapılmıştır. Hemşirelik bakım tekniklerinin uygulandığı I. deney grubundaki hastalarda üriner sistem infeksiyonu % 70.00, % 2»lik povidon-iyot solüsyonu ile mesane irrigasyonu ya pılan II. deney grubundaki hastalarda üriner sistem infek siyonu % 45.00 olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise üriner sistem infeksiyonu % 95.00 oranında saptanmıştır. En fazla üriner sistem infeksiyonuna neden olan mikroorganizmanın Escherichia Coli olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grupları arasındaki farka dayanarak, hemşirelik bakım tekniklerinin ve % 2 povidon-iyot solüsyonu ile mesane irrigasy onunun, üret- ral kateterizasyonunun katkıda bulunduğu nosokomiyal üri ner sistem infeks iyonlarını önlemede etkili olduğu ve in- feksiyonun önlenmesinde bu iki yöntem arasında anlamlı bir fark bulunmadığı ortaya konmuştur. T.c yüksbköOretîm kuruli;
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been designed to find out the effects of nursing care techniques and bladder irrigation with % 2 Povidone-iodine for prevention of indwelling bladder catheter-associated nosocomial urinary tract infections. The female patients who were hospitalized in Ege University Neurology Department Intensive Care Unit between 10 October 1989 - 30 December 1991 and cathete- rized with indwelling urethral catheter have been included in this experimentally planned research. The sample group consisted of twenty patients in control group, twenty in experiment group I, and twenty in experiment group II who were not taking antibiotic and who were determined not to have urinary tract infection as proved by the first urine analysis. Nursing care techniques has been given to experimental group I, and addition to nursing care techniques bladder irrigation with % 2 Povidone-iodine solution was given' to experimental group II. Patients in all three groups have been checked for urinary tract infection. Urine samples have been collected in first day, after 3 days of catheterisation, urine analysis104 were made in the Ege University Microbiology Department and Bacteriology and infectious Diseases Department Laboratuory. The urine analysis consisted of urine culture, colony counting, antibiogram tests and microscobic examination of urine. 10 colonies in 1 ml. urine is considered to be a urinary tract infection. Uricult method was used for colony count and Kirby-Bauer method was used for antibiogram test. For the evaluation, an observation-form has been used. The significance control between chi-square, chi-square Fisher test and percentage was used in data analysis. It was observed that urinary tract infection was 70.00 % in experimental group I which was given nursing care techniques and 45.00 % in experimental group II which was given bladder irrigation with 2 % Povidone- iodine solution. Urinary tract infection was found to be in the range of 95.00 % for the control group. Escherichia Coli is the major causative agent of infection among the microorganisms. As a result of this research we can conclude from the difference between the experimental and control groups that the nursing care techniques and bladder irrigation with 2 % povidone-iodine is effective in preventing catheter associated nosocomial urinary tract infections and there arent»t reasonable difference between these two techniques in preventing infections.