Toksoplazmozis'li annelerde karyotip ve BrdU araştırmaları
- Tez No: 24404
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR ÖZKINAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çalışmamızda 10 normal bayan ve en az iki düşüğü bulunan 35 Toksoplazmoz ' lu bayan hastalarda Toksoplazmoz tedavisi öncesi ve sonrasında per i ferik kan lenfosit kültüründe kardeş kromatid değişimleri incelenmiştir. Ayrıca bu hastaların metafaz plaklarındaki kromozom anomalileri de araştırılmıştır. Toksoplazmoz' lu hasta grubumuzda kromozomlarda anomaliye rast lanı lamamıştır. Normal bayanlar ve Toksoplazmoz' lu bayan hasta grubumuzun tedavi öncesi ve sonrası kardeş kromatid de ğişimleri karşılaştırıldığında; normal bayanlarda ve tedavi öncesi hasta bayanlarda kardeş kromatid değişimi dağılımının farklı olmadığı, tedavi sonrası hasta gru bumuzda ise diğer iki gruba göre kardeş kromatid değişi mi ortalamalarının önemli farklı olduğu saptanmıştır. Antibiyotik kullanımı ile belirli kromozom yada kromozom grubundaki kardeş kromatid değişimlerinin sayı sının yükseldiği gözlenmiştir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, sister chromatid exchanges in peripheric blood lymphocyte culture before and after Toxoplasmosis treatment were investigated in 35 females Toxoplasmosis patients with at least two abortion and 10 normal females included in this study. Chromozomal abnormalities in metaphase plaque of these patients were also searched. No chromozomal abnormalities were observed in the Toxoplasmosis patient group. The comperative studies in the female patient group before and after treatment indicated that, there were no significant difference between patient group before treatment and the normal group, however mean sister chromatid exchanges values were significantly different in the patient group after treatment from the other two groups included in the study. It was determined that the use of antibiotics increased the number of sister chromatid exchanges in certain chromosome or chromosome groups. 52