Yoğun bakım hastalarında kalıcı üriner kateter klempleme yönteminin kateterle ilişkili komplikasyonlar üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of indwelling urinary catheter clamping method on catheter-related complications in intensive care patients: A randomized controlled study
- Tez No: 764326
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma kalıcı üriner kateterizasyonun sonlandırılmasında kateter klempleme yoluyla gerçekleştirilen mesane eğitiminin yoğun bakım hastalarının enfeksiyöz komplikasyonlar, enfeksiyöz olmayan komplikasyonlar, ilk idrara çıkış süresi, ilk çıkarılan idrar hacmi, üriner retansiyon gelişme durumu ve rekateterizasyon gereksinimi ve kateterizasyon nedeniyle hastanede kalış süresi üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte yapılan bu araştırma gastroenteroloji cerrahisi geçiren yoğun bakım hastaları ile gerçekleştirilmiştir. Verilerinin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”,“Kateterle İlişkili Enfeksiyöz Komplikasyon İzlem Formu”,“Kateterle İlişkili Enfeksiyöz Olmayan Komplikasyonlar İzlem Formu”olmak üzere üç form kullanılmıştır. Bulgular: Cinsiyete göre randomize edilen serbest drenaj grubu ve klempli drenaj grubu tanıtıcı özellikleri karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Kalıcı üriner kateter klempleme yoluyla gerçekleştirilen mesane eğitimi ile serbest drenaj uygulamasının kateter çıkarıldıktan sonra yoğun bakım hastalarının enfeksiyöz olmayan komplikasyon, ilk idrara çıkış süresi, ilk çıkarılan idrar hacmi, üriner retansiyon gelişme durumu, rekateterizasyon gereksinimi ve kateterizasyon nedeniyle hastanede kalış süresi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, ancak enfeksiyöz komplikasyonlar üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Kalıcı üriner kateterizasyonu sonlandırmada klempli drenaj grubu ile serbest drenaj grubu arasında en az bir enfeksiyöz komplikasyon ortaya çıkmasına yönelik istatistiksel olarak önemli bir fark saptanmış olup, klempli drenaj grubunda enfeksiyöz komplikasyonların daha yüksek oranlarda görüldüğü saptanmıştır. Bu önemli bulgunun dışında kateter klempleme yönteminin herhangi bir avantaj veya dezavantajı saptanmamıştır. Bu konu ile ilgili güçlü kanıtlar oluşturacak randomize kontrollü çalışmaların farklı tanılara sahip hastalar üzerinde çok merkezli denemeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to investigate the effects of bladder training performed by catheter clamping for the termination of indwelling urinary catheterization on infectious complications, non-infectious complications, first urination, first urine volume, urinary retention development status and need for recatheterization, and length of hospital stay due to catheterization. Method: This randomized controlled experimental type study was conducted with intensive care patients undergoing gastroenterology surgery. Three forms were used to collect the data:“Individual Identification Form”,“Catheter-Related Infectious Complications Follow-up Form”, and“Catheter-Related Non-Infectious Complications Follow-up Form”. Results: When the descriptive characteristics of the free drainage group and the clamped drainage group randomized by gender were compared, it was concluded that there was no statistically significant difference between the groups. Bladder training through indwelling urinary catheter clamping and free drainage application had a statistically significant effect on non-infectious complications, first urination time, first urine volume, urinary retention development status, need for recatheterization and hospital stay after catheter removal in intensive care patients. It was concluded that there was no difference, but there was a statistically significant difference in infectious complications. Conclusion: A statistically significant difference was found between the clamped drainage group and the free drainage group in terms of at least one infectious complication in terminating indwelling urinary catheterization, infectious complications were found to be higher in the clamped drainage group. Apart from this important finding, no advantage or disadvantage of the catheter clamping method has been determined. Multicenter trials of randomized controlled trials on patients with different diagnoses can be recommended, which will create strong evidence on this subject.