Lojistik sektöründe bulanık mantık karar sürecinin uygulanması
The application of using fuzzy logic decision making process in logistic sector
- Tez No: 244052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Lojistik, ürünün temininden başlayarak biten ürünün dağıtımına kadar olan faaliyetleri kapsamaktadır. Bu faaliyetlerin içerisinde ise araç rotalama problemleri önemli yer tutmakta ve en çok önem verilen lojistik problemleri arasında yer almaktadır. Araç rotalama probleminin çözüm aşamasında, işletme tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda ihtiyaçlara en iyi şekilde çözüm sunan ve bunun yanında maliyetleri, kriterleri sağladığı ölçüde, minimum seviyede tutacak çözümlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çözüm aşamasında, günlük hayatta kullanılan dilsel değişkenlerin sayısallaştırılarak karar aşamasında aktif kullanım imkanını sunan, bulanık mantık metodolojisi kullanılarak, tek dağıtım merkezli ve çok dağıtım noktalı, araç rotalama probleminin çözümü bu tezin hareket noktasıdır. Bu aşamada bulanık mantık kriterleri ile atama yapan, kendi yazılımım olan ve C++ programlama dilinde yazdığım LOGIYEL programı çözümde kullanılmış mevcut durumun simülasyonu Arena programında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistic contains all of the actions which starts from suppyling of the goods from supplier to deliver of the goods through the customers. At these actions, vehicle route problem is the most important part of logistics problems to take account by companies and academical staff. When it has been decided to solve vehicle route problem, the solver has to take care of some criterias, which are described from the unique routing problem. The solver working on the solution and that solution should have minimum costs and satisfy the criterias at optimum levels. This thesis contains using of fuzzy logic principles at the stage of routing. The problem contains of one distribution center and many distribution points. Cause of Using fuzzy logic in this thesis, is fuzzy logic uses linguistic variables and transforms these variables to mathematical terms. At the solution stage, that used the program called Logiyel which is created by me in the C++ programming language. At the end of this work, depending on the Logiyel results, a simulation has been made and comparised the simulation results with the real situation.